Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-10-27

LEKSYKON POJĘĆ PRAWNYCH

POWOŁANIE

- to jedna z form nawiązania stosunku pracy, odmienna od stosunku pracy na podstawie umowy o pracę.

Nawiązuje się je co do zasady na czas nieokreślony, ale możliwe jest też powołanie na ściśle określony czas. Charakteryzuje się w większości przypadków obowiązkiem przeprowadzenia konkursu jako formy wyłonienia najlepszego kandydata.

Do powołania z reguły dochodzi w terminie określonym w akcie powołania, jeżeli termin ten nie został określony w dniu jego doręczenia.

Zasadniczo stosuje się do niego przepisy dotyczące umowy o pracę na czas nieokreślony z pewnymi wyłączeniami w zakresie: trybu postępowania przy rozwiązywaniu umów o pracę, rozpatrywania sporów ze stosunku pracy w części dotyczącej orzekania o bezskuteczności wypowiedzeń oraz o przywracaniu do pracy.

Inny jest też tryb rozstania się z osobą powołaną. Pracownik może być w każdym czasie niezwłocznie lub w określonym terminie odwołany ze stanowiska przez organ, który go powołał. Dotyczy to również powołanego, który na podstawie przepisów szczególnych został powołany na stanowisko na czas określony. Odwołanie w tym przypadku jest tożsame z wypowiedzeniem umowy o pracę. Natomiast odwołanie jest równoznaczne z rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli nastąpiło z przyczyn określonych w art. 52 lub 53 k.p.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00