Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-12-23

CHOROBA NA PRZEŁOMIE ROKU KALENDARZOWEGO

W każdym roku kalendarzowym za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy z powodu choroby pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego.

Renata Tonder

Jeżeli niezdolność do pracy pracownika z powodu choroby przypada na przełomie roku kalendarzowego, należy zwrócić uwagę na rodzaj przysługującego mu świadczenia (wynagrodzenie za czas choroby czy zasiłek chorobowy) oraz na podstawę wymiaru przysługującego świadczenia w przypadku, gdy otrzymuje minimalne wynagrodzenie.

Jaki rodzaj świadczenia

Za pierwsze 33 dni niezdolności do pracy z powodu choroby w każdym roku kalendarzowym pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia na podstawie art. 92 k.p. Prawo do zasiłku chorobowego przysługuje mu od 34. dnia tej niezdolności. Nie zawsze zatem pracownik nabywa prawo do zasiłku chorobowego. Jeżeli jego niezdolność do pracy z powodu choroby w danym roku kalendarzowym trwa w sumie krócej niż 33 dni, to otrzymuje tylko wynagrodzenie za czas choroby. Okresy wypłaty wynagrodzenia za czas choroby sumuje się w całym roku kalendarzowym, a niewykorzystane dni z przysługującego limitu 33 dni nie przechodzą na nowy rok. Jeżeli zatem pracownik np. w 2008 r. chorował przez 25 dni i otrzymał z tego tytułu wynagrodzenie za czas choroby, to w 2009 r. będzie zachowywał prawo do tego wynagrodzenia także przez 33 dni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00