Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-12-19

KONIEC ROKU PODATKOWEGO DLA PRACODAWCY

• koszty uzyskania przychodów pracodawcy

Marek Rotkiewicz
• rozliczenie odpisów na ZFŚS
• rozliczenie roczne pracowników
• odpowiedzialność płatnika
Koniec roku kalendarzowego wiąże się z licznymi obowiązkami w zakresie rozliczeń podatkowych związanych z zatrudnianiem pracowników. Są to w dużej mierze sprawy związane z koniecznością wystawienia pewnych dokumentów informacyjnych, a także wynikające z ogólnych rozliczeń firmy.
Rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że ustawa podatkowa stanowi inaczej (art. 11 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa - DzU z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.). Możliwość zmiany przewiduje w tym zakresie art. 8 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (DzU z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm. - zwanej dalej ustawą o pdop), zgodnie z którym rok podatkowy może zostać inaczej określony w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników. Koniczne jest powiadomienie o takiej zmianie właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Zawsze będzie to jednak okres kolejnych 12 miesięcy kalendarzowych.
W odniesieniu do rozliczeń z pracownikami (a raczej za pracowników) i wypełnianiu obowiązków nałożonych na płatnika podatku przez ustawę z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm. - zwaną dalej ustawą o pdof) zawsze jednak bierzemy pod uwagę rok kalendarzowy. Innymi słowy, swoiście ustalony rok podatkowy ma znaczenie dla rozliczeń spółki (podkreślmy - odmienna regulacja może obowiązywać tylko w stosunku do osoby prawnej), a nie do rozliczeń zatrudnionych przez nią podatników.
Koszty uzyskania przychodów pracodawcy
Do kosztów uzyskania przychodów wliczane są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia, uzyskania lub utrzymania przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w przepisach. Do kosztów uzyskania przychodu pracodawcy zaliczamy obciążania finansowe związane z zatrudnianiem pracowników (m.in. wynagrodzenie, składki na ubezpieczenia społeczne, świadczenia z tytułu wyjazdów służbowych).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00