Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-10-11

Zwolnienia grupowe. Zwolnienia indywidualne

Hanna Borkowska-Dąbrowska
Ustawa o zwolnieniach grupowych ma zastosowanie także do zwolnień indywidualnych. Zwolnienia indywidualne mają miejsce wówczas, gdy z przyczyn niedotyczących pracowników następuje wypowiedzenie stosunku pracy lub jego rozwiązanie na mocy porozumienia stron z mniejszą grupą pracowników niż liczba wskazana w art. 1 ustawy, zaś przyczyny wskazane w ustawie stanowią wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie stosunku pracy. Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy do zwolnień indywidualnych należy stosować odpowiednio określone przepisy dotyczące zwolnień grupowych.
Progi liczbowe, okres zwolnień indywidualnych
Do zwolnień indywidualnych dochodzi wówczas, gdy pracodawca zatrudniający co najmniej 20 pracowników rozwiązuje stosunki pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, w okresie nieprzekraczającym 30 dni z grupą pracowników mniejszą niż wskazana w art. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych.
O zwolnieniach indywidualnych możemy więc mówić, gdy pracodawca zwalnia mniej niż (art. 10 ust. 1 ustawy o zwolnieniach grupowych):
• 10 pracowników, gdy zatrudnia mniej niż 100 pracowników,
• 10% pracowników, gdy zatrudnia co najmniej 100, lecz mniej niż 300 pracowników,
• 30 pracowników, gdy zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników.
W przypadku zwolnień indywidualnych odmiennie ukształtowany jest tryb i terminy zwolnień niż przy zwolnieniach grupowych. Pierwszym zwolnieniem w ramach zwolnienia grupowego jest pierwsze wypowiedzenie umowy o pracę dokonane przez pracodawcę po zawiadomieniu właściwego urzędu pracy. Natomiast w przypadku zwolnień indywidualnych istotnym momentem dla ustalenia faktu redukcji pracowników z przyczyn ich niedotyczących jest data ustania stosunku pracy z pracownikami zwalnianym w trybie art. 10 ustawy o zwolnieniach grupowych. Zatem przy zwolnieniach indywidualnych ważna jest data rozwiązania umowy o pracę, zaś w przypadku zwolnień grupowych - data wypowiedzenia umowy o pracę. Zasadą jest, że redukcję stanu zatrudnienia bada się na dzień ustania stosunku pracy, natomiast przewidziany w ustawie 30-dniowy okres wyznacza cezurę czasową wystąpienia warunków zwolnienia indywidualnego z przyczyn niedotyczących pracownika (por. wyroki Sądu Najwyższego z 13 października 1999 r., I PKN 290/99, OSNP 2001/4/110 oraz z 29 marca 2001 r., I PKN 291/00, OSNP 2003/2/30).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00