Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-11-09

Ochrona zdrowia pracowników. Choroby zawodowe i wypadki przy pracy

Dariusz Brzykaczy
Za chorobę zawodową uważa się chorobę określoną w wykazie chorób zawodowych, jeżeli spowodowana została działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia, występujących w środowisku pracy lub sposobem wykonywania pracy (rozporządzenie Rady Ministrów z 30 lipca 2002 r w sprawie wykazu chorób zawodowych, szczególnych zasad postępowania w sprawach zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w tych sprawach - DzU nr 132, poz. 1115).
Chorobę zawodową rozpoznaje lekarz medycyny pracy. Przy rozpatrywaniu podejrzeń chorób zawodowych kieruje się on wykazem chorób zawodowych. Lekarz może stwierdzić wystąpienie choroby zawodowej po stwierdzeniu, czy wywołana została działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy, gdzie zatrudniony był pracownik. Lekarz może rozpoznać chorobę zawodową dopiero po wyciągnięciu niezbitego lub wysoce prawdopodobnego wniosku, że jej wystąpienie spowodowały czynniki szkodliwe występujące na stanowiskach pracy.
Obowiązki pracodawcy w ramach profilaktycznej ochrony zdrowia dotyczące chorób zawodowych obejmują prowadzenie rejestru zachorowań na choroby zawodowe i podejrzeń o te choroby.
Podejrzenie o chorobę zawodową do inspektora sanitarnego lub inspektora pracy może zgłosić pracodawca zatrudniający pracownika, jego lekarz medycyny pracy lub sam pracownik, który podejrzewa, że wystąpiła u niego taka choroba. Do zgłaszania tych chorób uprawnieni są także lekarze stomatolodzy, lekarze weterynarii, którzy wiedzą o kontakcie pracownika z chorymi zwierzętami.
Jeżeli istnieje podejrzenie, że śmierć pracownika była spowodowana chorobą zawodową, dodatkowo takie zgłoszenie powinno się potwierdzać telefonicznie. Zgłoszenie choroby zawodowej przez lekarza lub lekarza stomatologa może się odbyć przez przesłanie kopii skierowania na badania do właściwego inspektora pracy lub sanitarnego w celu stwierdzenia, czy jest to choroba zawodowa.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00