Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-08-24

Wynagrodzenie sądowe

Jeżeli sąd wezwie pracownika do stawiennictwa w charakterze świadka w celu złożenia zeznań, pracodawca jest zobowiązany zwolnić go wówczas z pracy na czas konieczny do wypełnienia obowiązku świadka. Za dni wolne należy się wynagrodzenie pod warunkiem złożenia odpowiedniego wniosku do sądu.

Tomasz Rokicki
Jeżeli pracownik został powołany na świadka lub wezwany do wykonania innej czynności procesowej, jest obowiązany do stawienia się w sądzie (lub w miejscu przez sąd wyznaczonym). Nieusprawiedliwione niestawiennictwo może wiązać się z poważnymi konsekwencjami finansowymi (grzywna) lub nawet przymusowym doprowadzeniem do sądu.
Pracownik obowiązany do stawiennictwa w sądzie jest uprawniony do wynagrodzenia za utra- tę zarobku oraz do zwrotu wydatków koniecznych, poniesionych w związku z takim stawiennictwem. Już w piśmie o wezwaniu na rozprawę sąd zobowiązany jest pouczyć wezwanego o prawie do zwrotu wydatków poniesionych w związku ze stawiennictwem oraz prawie do wynagrodzenia za utratę zarobku (art. 262 k.p.c.).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00