Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-08-03

Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy

W sprawach o ustalenie prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy sądy orzekają w wyniku odwołania osób wnioskujących o przyznanie tego świadczenia od decyzji właściwego organu rentowego (np. oddziału ZUS). Sąd orzekający nie jest związany w żadnym wypadku ustaleniami lekarzy orzeczników. Może powoływać biegłych sądowych, bada też dokumentację stanowiącą dowód okresów składkowych i nieskładkowych. Wydany prawomocny wyrok jest dla organu rentowego zawsze wiążący.

Grażyna Kornas
sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie
Obowiązujące dziś pojęcie „niezdolność do pracy” oparte jest na ustawowej definicji zawartej w ustawie z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.). Wcześniej problematyka ta zawarta była w nieobowiązującej już dziś ustawie z 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (DzU nr 40, poz. 267 ze zm.). Na podstawie tych przepisów sądy zgromadziły bogaty dorobek orzeczniczy, wyjaśniający wiele spornych kwestii odnoszących się do problemu inwalidztwa oraz jego stopni, a także sposobu orzekania o inwalidztwie. Ustawa z 1982 r. nie posługiwała się określeniem „niezdolność do pracy”, a do 1997 r. w sprawach rentowych orzekały właściwe obwodowe i wojewódzkie komisje lekarskie do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, których kompetencje przejęli następnie lekarze orzecznicy ZUS.
Mimo tych zmian, mających charakter systemowy, podstawowe zasady stwierdzania niezdolności do pracy, przesłanki określenia stopnia tej niezdolności oraz kompetencje organów wydających orzeczenia medyczne w sprawach rentowych (komisje lekarskie, obecnie lekarze orzecznicy) nie uległy istotnym zmianom.
Wobec tego cały wieloletni dorobek sądowy został niejako „przejęty” przez nowe przepisy. Orzekające w sprawach rentowych sądy okręgowe - sądy pracy i ubezpieczeń społecznych, sądy apelacyjne i poszczególne składy Sądu Najwyższego rozpatrujące pytania prawne i kasacje nadal z niego korzystają i w wielu przypadkach kontynuują linię orzeczniczą wypracowaną przed laty.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00