Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
book

Książka

Leasing w firmie - zasady rozliczania w 2019 r.

Leasing, obok kredytu bankowego, jest najpopularniejszym źródłem finansowania działalności inwestycyjnej podmiotów gospodarczych. Umożliwia korzystanie z rzeczy, a w ostatecznym rozrachunku - także jej nabycie, bez konieczności jednorazowego angażowania znacznych środków własnych. Przez cały czas trwania umowy leasingowej jej przedmiot pozostaje własnością leasingodawcy (finansującego), natomiast leasingobiorca (korzystający) - w zamian za uiszczanie określonych umownie opłat leasingowych - wykorzystuje ten przedmiot do swoich celów gospodarczych.

1. Czym jest leasing - jego istota i definicje

W Polsce, w związku z przemianami systemowymi i gospodarczymi, największa dynamika rozwoju tego produktu finansowego przypada na lata 90. ubiegłego wieku. Wzrost jego znaczenia w obrocie gospodarczym spowodował, że umowa leasingu została zdefiniowana w Kodeksie cywilnym (1999 r.) oraz w ustawach podatkowych (2000 r.) i ustawie o rachunkowości (2001 r.).

Choć przedmiotem umowy leasingu mogą być również nieruchomości, zdecydowana większość umów leasingowych dotyczy ruchomości, wśród których największe znaczenie mają środki transportu.

Wykres 1. 20 lat leasingu w Polsce

infoRgrafika

1.1. Strony i przedmiot leasingu

Stronami umowy leasingu są:

● leasingodawca (finansujący),

● leasingobiorca (korzystający).

O ile leasingodawcą jest wyspecjalizowana firma (podmiot gospodarczy), o tyle leasingobiorcą może być nie tylko firma, ale również osoba prywatna.

Tabela 1. Strony leasingu

Strony leasingu

Opis

Leasingodawca
(finansujący)

Podmiot prowadzący we własnym imieniu i w sposób ciągły w celach zarobkowych zorganizowaną działalność leasingową. Leasingodawca dokonuje zakupu przedmiotu leasingu, który następnie - na z góry określony czas - oddaje w odpłatne użytkowanie innemu podmiotowi (leasingobiorcy).

Leasingobiorca
(korzystający)

To podmiot (w tym osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej) korzystający z przedmiotu leasingu na warunkach określonych w umowie leasingu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00