Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2015-06-16

Leasing finansowy i operacyjny - rozliczenia VAT

O zasadach rozliczania w VAT leasingu decyduje rodzaj zawartej umowy. W praktyce rozróżnia się dwa rodzaje umów leasingowych: leasing finansowy, nazywany również kapitałowym, oraz leasing operacyjny. Według przepisów ustawy o VAT leasing finansowy traktowany jest jako dostawa towarów, natomiast leasing operacyjny - jako usługa.

1. Leasing - zasady ogólne

Czynności wykonywane przez finansującego na gruncie umowy leasingu operacyjnego i finansowego podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. Jednak umowa leasingu może być traktowana w dwojaki sposób na potrzeby podatku VAT - raz jako świadczenie usług, kiedy indziej jako dostawa towarów.

Dostawa towarów jest określona jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Umowy leasingu finansowego i umowy leasingu gruntów, jeśli spełniają określone wymogi, są kwalifikowane jako dostawa towarów. Z kolei świadczeniem usług jest każde świadczenie niebędące dostawą towarów.

1.1. Leasing finansowy jako dostawa towarów

Jedną z czynności stanowiących dostawę towarów jest umowa leasingu finansowego. Przez dostawę towarów (art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT) należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również wydanie towarów na podstawie umowy:

● dzierżawy,

● najmu,

● leasingu lub

● innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony, lub

● umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności

- jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione.

SŁOWNICZEK

Przez umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub inne umowy o podobnym charakterze (art. 7 ust. 9 ustawy o VAT) należy rozumieć umowy, w wyniku których, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym, odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający oraz umowy leasingu w rozumieniu tych przepisów, których przedmiotami są grunty. Mowa zatem o tzw. umowach leasingu finansowego. Umowa leasingu finansowego składa się z dwóch elementów - dostawy towarów i świadczenia usługi polegającej na finansowaniu. Niemniej jednak dla potrzeb VAT tego rodzaju umowa stanowi dostawę towarów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00