Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2015-10-19

Przygotowanie inwentaryzacji

Czynnikiem decydującym o prawidłowym przeprowadzeniu inwentaryzacji jest jej właściwe przygotowanie. W procesie przygotowania do przeprowadzenia inwentaryzacji można wyróżnić następujące czynności:

1) wydanie zarządzenia przez kierownika jednostki w sprawie przeprowadzenia inwentaryzacji,

2) powołanie zespołu przeprowadzającego inwentaryzację,

3) określenie obowiązków i praw osób powołanych do przeprowadzenia spisu z natury,

4) opracowanie planu i harmonogramu inwentaryzacji,

5) przygotowanie dokumentacji inwentaryzacyjnej,

6) przygotowanie do spisu rejonów i pól spisowych,

7) przeprowadzenie instruktażu (szkolenia) osób przeprowadzających inwentaryzację.

1. Zakres przygotowania inwentaryzacji

Aby właściwie przygotować, zorganizować, przeprowadzić i rozliczyć inwentaryzację, zasadnicze znaczenie ma opracowanie i stosowanie wewnętrznego aktu normatywnego poświęconego wyłącznie temu zagadnieniu, w większości przypadków określanego mianem instrukcji inwentaryzacyjnej.

Instrukcje inwentaryzacyjne opracowywane dla różnych jednostek mogą się różnić między sobą tematyką rozstrzyganych problemów i sposobem ujęcia w zależności od specyfiki jednostki, jej organizacji, rodzaju działalności, wielkości i rodzaju inwentaryzowanego majątku, wewnętrznego rozczłonkowania itp. Omówienie treści przykładowej instrukcji zawiera rozdział 6 niniejszego opracowania.

UWAGA

Związane z inwentaryzacją problemy powtarzające się rokrocznie (lub cyklicznie co kilka lat) powinny zostać uregulowane w instrukcji inwentaryzacyjnej, natomiast zagadnienia incydentalne, charakterystyczne jedynie dla danego roku lub danej inwentaryzacji (np. harmonogram spisów z natury, skład zespołów spisowych) - w okresowych zarządzeniach wewnętrznych kierownika jednostki.

Zależnie od warunków i potrzeb w instrukcji inwentaryzacyjnej mogą być uregulowane różnorodne kwestie związane z przygotowaniem, przebiegiem i rozliczeniem inwentaryzacji.

2. Podział kompetencji

Istotnym problemem w przygotowaniu inwentaryzacji jest ustalony na ogół na wiele lat podział ról (zadań, czynności) między organy i osoby zajmujące się inwentaryzacją.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00