Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2012-07-11

Jaką wybrać formę prowadzenia działalności

Jedną z podstawowych form prowadzenia działalności gospodarczej jest spółka cywilna. Przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. W rozdziale "Jak sporządzić umowę spółki cywilnej" omawiamy w praktyczny sposób elementy takiej umowy.

Inną formą działalności gospodarczej jest tzw. spółka cicha. Jeden ze wspólników takiej spółki zobowiązuje się do prowadzenia działalności gospodarczej we własnym imieniu (wspólnik jawny), np. na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, drugi zaś zobowiązuje się do wniesienia wkładu, który ma być wykorzystywany w przedsiębiorstwie wspólnika jawnego, w zamian za udział w zysku tego przedsiębiorstwa. Spółki cichej nie reguluje ani kodeks cywilny, ani kodeks spółek handlowych. Nie oznacza to jednak, że w obecnym stanie prawnym funkcjonowanie spółki cichej jest niemożliwe. Szczegółowy zakres praw i obowiązków stron reguluje natomiast umowa stron. Piszemy o tym w rozdziale "Jak funkcjonuje spółka cicha".

Od początku tego roku możliwe jest zgłoszenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do sądu rejestrowego przez Internet, przy wykorzystaniu wzorca umowy zamieszczonego w systemie teleinformatycznym. Zawarcie umowy wymaga wówczas wypełnienia formularza zamieszczonego w systemie teleinformatycznym i opatrzenia umowy podpisem elektronicznym. O tym, jak tego dokonać, informujemy w rozdziale: "Spółka z o.o. oparta na wzorcu umowy - S24".

Zapraszamy do lektury.

Jak sporządzić umowę spółki cywilnej

Jedną z najpopularniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej jest spółka cywilna. Podpowiadamy, jak najlepiej sporządzić umowę spółki cywilnej i na co zwrócić uwagę wspólnikom.

Forma umowy

Przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Umowa powinna być stwierdzona pismem, jednak nie ma takiego obowiązku, ponieważ w ten sposób nie jest tworzony nowy podmiot prawny, lecz tylko stosunek zobowiązaniowy między stronami. Jeśli zatem doszłoby do ustnego powołania spółki cywilnej, to taka firma może teoretycznie działać. W praktyce jednak trudno wyobrazić sobie spółkę działającą na podstawie umowy, której treść jest niezwykle trudno udowodnić. Dlatego umowa pisemna to podstawa działania spółki i pole do popisu dla prawnika asystującego przy jej sporządzeniu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00