Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2011-11-16

Zatrudnienie cywilnoprawne w praktyce

Zatrudnienie cywilnoprawne jest formą zatrudnienia osób fizycznych na podstawie innych niż umowa o pracę umów. Wśród najczęściej spotykanych należy wskazać na umowę zlecenia, umowę o dzieło czy też kontrakt menedżerski. Taka opcja zatrudnienia ma sporo plusów, zwłaszcza dziś, w dobie poszukiwania oszczędności - jest ona bowiem postrzegana jako sposób na zmniejszenie kosztów w firmie, gdyż cywilnoprawne formy zatrudnienia są tańsze dla pracodawców niż tradycyjne stosunki pracy. Podkreślić jednak należy, iż regulacje dotyczące zatrudnienia cywilnoprawnego zawarte są w kodeksie cywilnym, a nie w kodeksie pracy, co ma swoje dobre, ale i złe strony. Oznacza to m.in., że osoby zatrudnione na podstawie takich umów nie są pracownikami w rozumieniu przepisów prawa pracy, a tym samym nie podlegają ochronie tak jak pracownicy. W stosunku do osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych nie stosuje się więc trybu zatrudniania i zwalniania z kodeksu pracy (co niewątpliwie ułatwia stronom rozstanie), z drugiej jednak strony przy zatrudnieniu cywilnoprawnym praca nie może być wykonywana w warunkach podporządkowania charakterystycznego dla stosunku pracy.

Stan prawny na 1 listopada 2011 r.

W "Poradniku" szczegółowo przedstawiamy Państwu tematykę umów cywilnoprawnych najczęściej wykorzystywanych przez pracodawców. Nie zapominamy również o praktycznych poradach oraz wskazówkach interpretacyjnych opartych na konkretnych orzeczeniach Sądu Najwyższego. Dodatkowo podajemy nie tylko przystępne przykłady sporządzania takich umów, ale również omawiamy aspekty ubezpieczeniowe i podatkowe z nimi związane.

Umowa zlecenia

W efekcie zawarcia umowy zlecenia dochodzi do nawiązania stosunku cywilnoprawnego pomiędzy dającym zlecenie a przyjmującym zlecenie. Zasadniczo umowa ta nie daje zleceniobiorcom uprawnień wynikających z kodeksu pracy, a na zleceniodawcę nakłada jedynie obowiązki bhp. Nie występuje tutaj typowy dla stosunku pracy element podporządkowania, choć zleceniodawca może udzielać wskazówek i sugestii co do sposobu wykonania zlecenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00