Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2010-06-30

Ekwiwalent urlopowy

ozwiązując umowę z pracownikiem, który nie wykorzystał całego urlopu wypoczynkowego za dany rok, pracodawca musi wypłacić mu ekwiwalent urlopowy. Uprawnione do tego świadczenia są również osoby uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym pracowniku. Zapłaty należy dokonać już w dniu rozwiązania umowy o pracę. Jakakolwiek zwłoka w tym zakresie skutkuje koniecznością doliczenia do ekwiwalentu odsetek. W kolejnym "Temacie na zamówienie" zajmujemy się szczegółowo kwestią ekwiwalentu urlopowego.

Adam Malinowski - radca prawny

Stan prawny na 22 czerwca 2010 r.

Kiedy przysługuje ekwiwalent

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy przysługuje w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Zastąpienie urlopu wypoczynkowego ekwiwalentem pieniężnym jest możliwe wyjątkowo - tylko wówczas, gdy dochodzi do definitywnego rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy przed wykorzystaniem przysługującego pracownikowi urlopu. Nowelizacją ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.; dalej "k.p.") z dnia 26 lipca 2002 r.1 do art. 171 k.p. dodano § 3, zgodnie z którym pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, w przypadku gdy strony stosunku pracy postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę. Warunkiem jest, aby ta umowa o pracę została zawarta z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą. Zwrot "bezpośrednio" oznacza, że nie może być żadnej przerwy między zatrudnieniem w ramach umowy poprzedzającej i kolejnej. Takie rozwiązanie normatywne powoduje, że w większym stopniu niż dotychczas realizowane będzie prawo do urlopu wypoczynkowego w naturze.

Na takim stanowisku stanął SN w wyroku z 24 stycznia 1974 r. (sygn. akt III PRN 41/73, OSNC z 1974 r. nr 10, poz. 181), w którym wskazano, że prawo do niewykorzystanych urlopów zaległych z powodu rozwiązania stosunku pracy i niemożności ich wykorzystania w okresie wypowiedzenia przekształca się w prawo do ekwiwalentu pieniężnego za nie. Jest to dość oczywiste, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że pieniądze wypłacane w ramach ekwiwalentu mają być rekompensatą za fakt pozostawania w pracy w czasie, gdy pracownik mógłby przebywać na urlopie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00