Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-10-12

Jak wnieść interwencję w procesie

Niekiedy podczas procesu w sądzie zdarza się, że przedsiębiorca chciałby interweniować, choć nie przysługują mu uprawnienia strony. Bywa tak np. w sytuacji, gdy spór toczy się między osobami trzecimi o przedmiot należący do naszej firmy. Prawo określa te sytuacje mianem interwencji, przewidując, że w określonych sytuacjach jest możliwe realizowanie naszego prawa bez konieczności wytaczania oddzielnej sprawy w sądzie. W kolejnym "Temacie na zamówienie" wskazujemy, jak skorzystać z możliwości, które daje prawo.

Adam Malinowski - radca prawny

Stan prawny na 29 września 2009 r.

Interwencja główna w procesie cywilnym

Przede wszystkim zajmiemy się teraz procesem cywilnym, z którym przedsiębiorcy spotykają się najczęściej i to nie tylko w jego gospodarczej odmianie. Kolejne nowelizacje ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego znacznie zmodyfikowały zresztą pozycję przedsiębiorców przed sądami. Niedawna tendencja polegająca na pogarszaniu ich pozycji procesowej uległa bowiem ostatnio znacznej zmianie i obecnie można już bez obaw o przegranie procesu z przyczyn formalnych spróbować swoich sił bez profesjonalnego pełnomocnika. Począwszy od interwencji głównej należy wskazać, że jest to oddzielne powództwo. Trzeba więc wystąpić przeciw obu stronom toczącego się sporu z odpowiednio opłaconym i sformułowanym pozwem. Interwencja główna polega na wystąpieniu z roszczeniem o rzecz lub prawo, o które sprawa toczy się pomiędzy innymi osobami.

ZAPAMIĘTAJ

Opłata od pozwu wynosi w polskim procesie 5% wartości przedmiotu sporu. Nie może ona być jednak niższa niż 30 zł ani przekraczać 100 000 zł.

Wystąpienie z interwencją główną jest dopuszczalne aż do - powództwo należy wytoczyć przeciwko obu stronom przed sąd, w którym toczy się sprawa (art. 75 k.p.c.). Gdy między stronami pierwotnego procesu zachodzi współuczestnictwo konieczne, trzeba wytoczyć powództwo łącznie przeciwko obu stronom procesu pierwotnego. Gdyby natomiast osoba trzecia wytoczyła powództwo przeciwko jednej ze stron, to wówczas nie będzie to interwencja główna tylko zwykłe powództwo. W razie wytoczenia interwencji głównej sąd może zwiesić postępowanie w sprawie pierwotnej, aż do uprawomocnienia się orzeczenia kończącego postępowanie interwencyjne. interwenienta głównego musi być w zasadzie identyczne z żądaniem powoda zgłoszonym w pierwotnym procesie, może jednak obejmować tylko jego część, natomiast nie może przekraczać tego żądania, gdyż wówczas wprowadziłoby do procesu interwencyjnego roszczenie, które nie jest przedmiotem sporu w pierwotnym procesie. powództwa interwencyjnego może być taka sama jak w pierwszym procesie bądź inna - najczęściej, gdy interwenient powołuje się na prawo silniejsze (np. własność) niż prawo powoda z pierwszego procesu (np. prawo wynajmującego).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00