Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-07-26

Granice kontroli pracownika

Każdy pracodawca kontroluje swoich podwładnych choćby poprzez sprawdzanie terminowości i poprawności wykonania poleceń służbowych czy monitoring czasu pracy. Przyczyny mogą być różne, choć najczęściej chodzi przecież o nadzór ilości i jakości pracy, dobór najlepszych kadr, bezpieczeństwo pracownika czy ochronę mienia firmowego. Trzeba także zauważyć, że kontrola musi odbywać się w ramach pewnych granic, a pracodawca powinien zachować umiar, w przeciwnym razie sprawa może trafić do sądu.

Stan prawny na dzień 15 lipca 2008 r.

SYLWIA GORTYŃSKA

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy wynikających z Kodeksu pracy jest szanowanie godności i innych dóbr osobistych pracowników, w tym ich prywatności. Prywatność w miejscu pracy jest jednak z zasady ograniczona, co wynika z natury samego stosunku pracy, tj. podporządkowania pracodawcy i jego uprawnień kontrolno-nadzorczych wobec pracowników. Pracodawcy nie wolno jednak całkowicie naruszyć prywatności zatrudnionego. Niełatwo jest określić granice, których przełożony nie może przekroczyć, ingerując w prywatność podwładnego. Nie dla wszystkich zatrudnionych są one bowiem jednakowe, a zależą m.in. od rodzaju i sposobu wykonywania pracy, warunków lokalowych i personalnych w firmie.

Newralgicznymi punktami, które dotyczą prywatności w miejscu pracy, są m.in.: dyskryminacja i mobbing, spożywanie alkoholu, kontrole osobiste pracowników, możliwość zlokalizowania pracownika za pomocą telefonu komórkowego, korzystanie z firmowej poczty elektronicznej i internetu czy obserwacja za pomocą kamer. Poradnik, który Państwu prezentujemy, pełni rolę praktycznego przewodnika po prawach i obowiązkach stron stosunku pracy związanych z problematyką kontroli pracownika.

Kontrola pracownika

Kontrola jest nieodłączną częścią zarządzania pracownikami. Jej potrzeba wynika ze zmian w otoczeniu, rosnącej złożoności organizacji oraz z błędów popełnianych przez zatrudnionych. Pamiętać jednak należy o tym, że taka kontrola nie może odbywać się dowolnie, przede wszystkim bowiem pracodawca, który jej dokonuje, nie może naruszyć dóbr osobistych swoich podwładnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00