Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2008-07-05

Jak księgować wydatki, które nie są kosztami

Nie wszystkie ponoszone koszty mogą obniżać podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Błędy w klasyfikacji kosztów do kosztów podatkowych mogą skutkować zaniżeniem lub zawyżeniem podstawy opodatkowania i w konsekwencji nieprawidłowym wyliczeniem należnego budżetowi podatku dochodowego. Celem „Poradnika” nie jest jednak wskazywanie na to, który wydatek jest kosztem uzyskania przychodu, a który nim nie jest, jako że jest to w grupie księgowych wiedza powszechna. Celem tym jest za to zaproponowanie praktycznych ewidencji tych kosztów, które z mocy ustawy wyłączone są z kosztów podatkowych.

Stan prawny na 24 czerwca 2008 r.

GRZEGORZ MAZUR

WYŚLIJ PYTANIE

pgp@infor.pl

Z uwagi na ograniczoną objętość nie jesteśmy w stanie zaprezentować ewidencji wszystkich wyłączonych przez ustawodawcę wydatków. Nie byłoby to też zadanie celowe. Dlatego wybraliśmy najważniejsze i mające największe znaczenie praktyczne wypadki i omawiamy ich ewidencję bilansową w przystępnej, tabelarycznej formie, popartej przykładami liczbowymi. „Poradnik” zawiera też zagadnienia obejmujące m.in. wydatki na zakup środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, ubezpieczenia samochodów osobowych, strat związanych z wypadkiem samochodowym, zakup obligacji Skarbu Państwa, darowizny, kary umowne, wydatki na reprezentację, koszty zaniechanych inwestycji, odpisy na fundusz świadczeń socjalnych itp. Na zakończenie omówiona została ewidencja rozrachunków z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych.

Koszty w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych

Kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów.

Katalog kosztów uzyskania przychodu

Stosownie do postanowień art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. nr 176, poz. 1238) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00