Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-11-22

Świadczenia dla pracowników

Zasada, że pracodawcy, w miarę możliwości powinni zaspokajać potrzeby bytowe, kulturalne i socjalne swych pracowników, jest znana od dawna. Te ogólne sformułowania, zawarte w jednym z pierwszych artykułów kodeksu pracy, z biegiem czasu zostały „ubrane” przez przepisy prawa w konkretną treść. I tak np. ustawowo uregulowane są zasady prowadzenia przez pracodawców działalności socjalnej. Co więcej, z czasem obowiązki pracodawców zostały poszerzone, gdyż na nich głównie ciąży zadanie wspomagania nie tylko własnych pracowników, ale także rynku pracy w ogóle. Niekiedy wymierne obowiązki wynikać będą także z przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Waldemar Rak
Stan prawny na 8 listopada 2005 r.
Z jednej strony unormowana jest działalność pracodawców tradycyjnie określana jako socjalna, z drugiej w praktyce obrotu gospodarczego wykształcił się szereg rodzajów świadczeń dla pracowników, które nie do końca odpowiadają tradycyjnemu rozumieniu pojęcia świadczeń socjalnych. Stanowią one raczej elementy nowocześnie rozumianego pakietu socjalnego.
Opracowanie, które oddajemy do Państwa rąk, stanowi całościowy przegląd świadczeń pracodawców na rzecz pracowników, które obciążają tych pierwszych zarówno z mocy ustawy, jak i stanowią element szeroko rozumianej polityki zatrudnienia, prowadzonej przez pracodawcę. Szczególną uwagę poświęcono problematyce możliwości zaliczania wydatków z tego tytułu w koszty prowadzonej działalności. Kwestia ta jest źródłem ciągłych wątpliwości i sporów podatników z fiskusem, jako że w znacznej mierze wydatki te znajdują się na granicy definicji ustawowej kosztów. Całość została zilustrowana wziętymi z życia przykładami, praktycznymi poradami, a także bogatym orzecznictwem sądów powszechnych, administracyjnych oraz wyjaśnieniami urzędów skarbowych.
Świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych
Mającą największe praktyczne znaczenie formą, przewidzianą dla różnorodnej działalności pracodawców o charakterze socjalnym, jest zakładowy fundusz świadczeń socjalnych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00