Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2005-07-26

Jak zakończyć działalność

Likwidacja każdej firmy to proces długotrwały i skomplikowany. Większość przedsiębiorców, stając w obliczu konieczności zamknięcia działalności, nie wie jednak, jak powinna się zachować, by sprostać wszystkim wymaganiom wynikającym z przepisów, tak by nie narazić się na dodatkową odpowiedzialność. Każdy, kto podejmuje decyzję o rozpoczęciu działalności na własny rachunek, nie myśli na starcie o jej zamknięciu. I nie ma w tym nic dziwnego. Koncentrujemy raczej uwagę na realizacji założonych celów, czyli osiąganiu zysku. Prowadzenie działalności wiąże się jednak z wieloma zagrożeniami. Przedsiębiorca, który staje w obliczu konieczności zlikwidowania swojej firmy, musi sprostać wielu obowiązkom. To, jakie one są, zależy przede wszystkim od rozmiaru przedsiębiorstwa i formy, w której działał. Inna jest bowiem droga likwidacji działalności przedsiębiorcy działającego jako osoba fizyczna czy wspólnik spółki cywilnej, a inna dla spółek handlowych.

Daniel Kupryjańczyk, Piotr Polański
Stan prawny na 12 lipca 2005 r.
W „Poradniku” podpowiadamy, jakie kroki powinien wykonać każdy przedsiębiorca, by szybko i sprawnie zakończyć działalność. Czytelnik znajdzie tutaj najważniejsze informacje o likwidacji firmy osoby fizycznej i bardzo doń zbliżonej spółki cywilnej. Zwracamy uwagę także na zakończenie działalności przez spółkę jawną i spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Jak wynika ze statystki, są to najpopularniejsze formy prowadzania biznesu spośród spółek handlowych. Przybliżymy przyczyny rozwiązania tych spółek, omówimy ich likwidację. Parę słów poświęcimy też upadłości. Mowa będzie także o instytucjach, które koniecznie musimy odwiedzić, by pozałatwiać ostatnie formalności. Wzory najważniejszych formularzy, jakie będziemy tam składać, zamieszczamy na końcu „Poradnika”.
Jak zlikwidować firmę osoby fizycznej?
Zakończenie działalności gospodarczej osoby fizycznej może nastąpić z wielu przyczyn. Najczęściej powodem likwidacji firmy jest nieopłacalność przedsięwzięcia. Zmiana sytuacji gospodarczej, utrata klientów, zła polityka właściciela firmy, przeinwestowanie, a także prawomocne orzeczenie sądu zakazujące prowadzenia określonej działalności, uchylenie koncesji lub zezwolenia, upadłość przedsiębiorcy lub jego śmierć również mogą nas zmusić do podjęcia, przykrej niekiedy, decyzji o zamknięciu firmy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00