Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2004-09-21

Jak płacić składki ubezpieczeniowe

W dzisiejszych czasach spotyka się bardzo różne formy zatrudnienia. Dla zatrudnionego najpewniejszą z nich jest umowa o pracę. Jednak nie każdy pracodawca chce zatrudniać na jej podstawie, dążąc m.in. do zapewnienia sobie swobodniejszych możliwości wymiany kadry. Dlatego bardzo często na rynku pracy pojawiają się umowy zlecenia, agencyjne i inne o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy kodeksu cywilnego o zleceniu, albo umowy o dzieło. Od takich form zatrudnienia pracodawca (zleceniodawca) musi opłacić obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Monika Szajdziuk, Grażyna Aniszewska
Stan prawny na 31 sierpnia 2004 r.
Niejednokrotnie pracodawcy chcąc uniknąć związanych z takim zatrudnieniem kosztów proponują zawarcie współpracy osobom prowadzącym działalność pozarolniczą. Takie osoby same muszą zadbać o swoje ubezpieczenia: mieć baczenie na wszelkie formalności związane z opłacaniem składek, złożyć odpowiednie dokumenty i dopilnować terminów rozliczania się z ZUS.
Nie jest łatwo połapać się w gąszczu przepisów ubezpieczeniowych, dlatego „Poradnik” pomoże Państwu w poruszaniu się po nich. Wyjaśni wątpliwości i odpowie na pytania związane z ubezpieczeniami społecznym i zdrowotnym, ze zbiegiem tytułów do ubezpieczeń, gdy jednocześnie czerpiemy dochody z kilku źródeł, i rozstrzygnie inne praktyczne problemy. Przedstawimy także, kiedy istnieje obowiązek zarejestrowania pracownika (lub osoby, z którą zawarto umowę cywilnoprawną) albo kiedy obowiązek zgłoszenia do ZUS ma osoba rozpoczynająca prowadzenie działalności gospodarczej. Wskażemy, jakie dokumenty ubezpieczeniowe są wymagane i w jakich terminach należy je składać. Wszystko po to, aby szybko i umiejętnie załatwić „papierkową robotę”, a w efekcie skutecznie i sprawnie pracować.
Kto zapłaci składki i w jakiej wysokości?
Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym reguluje ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. nr 137, poz. 887 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2004 r. nr 173, poz. 1808; dalej: ustawa ubezpieczeniowa). Określa ona, kiedy istnieje obowiązek odprowadzania składek na ZUS, kiedy tym ubezpieczeniom podlegamy dobrowolnie oraz w jakich sytuacjach wykonując pracę zarobkową możemy ich nie płacić. Natomiast obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego statuuje ustawa z dnia 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (Dz.U. nr 45, poz. 391 z późn. zm.; ost. zm. Dz.U. z 2004 r. nr 146, poz. 1546; dalej: ustawa zdrowotna).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00