Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-04-17

Ewidencja obiektów inwentarzowych w instytucjach kultury

W zarządzaniu majątkiem trwałym instytucji kultury, takich jak muzea, biblioteki czy inne ośrodki kulturalne, kluczową rolę odgrywa precyzyjna ewidencja obiektów inwentarzowych. Obiekt inwentarzowy, będący podstawową jednostką ewidencji środków trwałych, może przyjąć postać zarówno pojedynczego elementu, jak i zbiorczego obiektu składającego się z wielu powiązanych ze sobą elementów, zarówno w wymiarze fizycznym, jak i prawnym.

Zbiorczy obiekt inwentarzowy, ze względu na swoją specyfikę i złożoność, często staje się wyzwaniem w kontekście ewidencji i zarządzania. Taki obiekt może zawierać zarówno elementy główne, jak i dodatkowe czy peryferyjne, które są z nim związane na stałe zarówno fizycznie, jak i na mocy przepisów prawa.

Zgodnie z ustawą z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 120; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 295; dalej: u.r.) oraz zaleceniami zawartymi w Krajowym Standardzie Rachunkowości nr 11 „Środki trwałe” (Dz.Urz. MRiF z 2017 r. poz. 105; dalej: KSR 11), każdy obiekt inwentarzowy powinien być oznaczony unikalnym, niepowtarzalnym numerem inwentarzowym. Numer ten, umieszczony na obiekcie w

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00