Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2022-12-12

Zostały trzy tygodnie na wdrożenie Krajowego Standardu Rachunkowości nr 15

1 stycznia 2023 r. wchodzi w życie najnowszy KSR nr 15 „Przychody ze sprzedaży wyrobów, półproduktów, towarów i materiałów”. Najwyższa pora, aby jednostki przeanalizowały, czy zastosowanie tej regulacji nie będzie wymagało wprowadzenia nowych rozwiązań w ich rachunkowości

KSR nr 15 objaśnia zasady ujmowania, wyceny i ujawniania informacji o przychodach uzyskiwanych ze sprzedaży wyrobów, półproduktów, towarów i materiałów. Ustawa o rachunkowości (dalej: u.r.) jest w tym zakresie dość lakoniczna, a więc regulacje KSR są bardzo przydatne. W KSR nr 15 wskazano, jakimi zasadami należy się kierować, identyfikując moment rozpoznania przychodu, opisano zasady dotyczące umów zawieranych na szczególnych warunkach oraz kwestie dotyczące korekt przychodów. Skala prac związanych z implementacją tego krajowego standardu rachunkowości będzie bardzo różna. Zależy to od stopnia skomplikowania systemów sprzedażowych, modeli biznesowych, a także od tego, jak obecnie jednostka identyfikuje przychody i czy już dziś w prawidłowy sposób stosowana jest zasada wiernego, rzetelnego obrazu. Zakres prac będzie też zależał od tego, jakie możliwości stosowania uproszczeń ma jednostka.

Jak przyjąć

Praktycy też zastanawiają się nadal, jakie formalne kroki należy podjąć w celu przyjęcia KSR nr 15 do polityki rachunkowości. Dla przypomnienia stosowanie krajowych standardów rachunkowości jest dobrowolne. Jak wynika z art. 10 ust. 3 u.r., krajowe standardy rachunkowości mogą być stosowane przez jednostkę w zakresie, który nie jest uregulowany bezpośrednio przepisami ustawy o rachunkowości. W związku z tym te jednostki, które chcą stosować krajowe standardy rachunkowości (w tym KSR nr 15), implementują te rozwiązania do swojej polityki rachunkowości i zapisują w odpowiedni sposób właśnie w dokumentacji polityki rachunkowości. A więc najbliższy czas to ewentualnie odpowiedni moment na aktualizację wewnętrznych instrukcji. Jeśli jednostka już ma wpisane w dokumentacji polityki (zasad) rachunkowości w sposób ogólny, że stosuje krajowe standardy rachunkowości, to nie są konieczne żadne kroki. Standard jest automatycznie implementowany w jednostce, w dacie rozpoczęcia roku obrotowego wskazanego w treści uchwały KSR. Jeśli jednostka dotychczas przyjmowała KSR, wskazując numer konkretnego standardu, który zaczynała stosować, to obecnie konieczne jest podjęcie uchwały (postanowienia) kierownika jednostki o włączeniu najnowszego KSR do zasad (polityki rachunkowości) w jednostce.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00