Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 6 czerwca 2017 r., sygn. I SA/Wr 197/17

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Zbigniew Łoboda, Sędziowie: sędzia WSA Jadwiga Danuta Mróz, sędzia WSA Maria Tkacz-Rutkowska (sprawozdawca), Protokolant: specjalista Paulina Wódka, po rozpoznaniu na rozprawie w Wydziale I w dniu 6 czerwca 2017 r. sprawy ze skargi Powiatu O. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P., działającego z upoważnienia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 23 listopada 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę w całości.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi jest interpretacje przepisów prawa podatkowego wydana 23 listopada 2016 r. na wniosek Powiatu O. (interpretacja indywidualna) przez Dyrektora Izby Skarbowej w P., działającego z upoważnienia Ministra Rozwoju i Finansów, dotycząca podatku od towarów i usług w zakresie stwierdzenia czy wnioskodawca świadcząc pomoc społeczną na mocy decyzji administracyjnej działa jako podatnik podatku od towarów i usług oraz czy usługi te korzystają za zwolnienia z podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Powiat O. (dalej: Powiat, wnioskodawca) realizuje zadania własne w celu zaspokojenia zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej, tj. mieszkańców powiatu. Działalność powiatu jako organu władzy publicznej reguluje ustawa z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U z 2016 r., poz. 814). Powiat wykonuje we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność zadania publiczne o charakterze ponadgminnym, m in. w zakresie pomocy społeczne i wspierania osób niepełnosprawnych. Powiat posiada osobowość prawną. W celu realizacji swoich zadań może tworzyć jednostki organizacyjne. Przykładem takiej jednostki organizacyjnej wnioskodawcy jest Dom Pomocy Społecznej (dalej także: DPS), który został powołany do realizacji zadań własnych Powiatu w zakresie pomocy społecznej (art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy o samorządzie powiatowym). Działalność DPS reguluje ustawa z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. z 2013 r., poz. 182 ze zm.) oraz akty wykonawcze. DPS podlega wpisowi do rejestru domów pomocy społecznej i świadczy usługi pomocy społecznej z zakwaterowaniem. W decyzji ustala się odpłatność za pobyt w DPS.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00