Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 września 2014 r., sygn. III SA/Wa 3206/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Marta Waksmundzka-Karasińska, Sędziowie sędzia WSA Agnieszka Góra-Błaszczykowska (sprawozdawca), sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz, Protokolant starszy referent Iwona Choińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 września 2014 r. sprawy ze skargi B. sp. z o.o. z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 20 września 2013 r. nr IPPB3/423-439/13-2/AG w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę

Uzasadnienie

B. sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej zwana "Spółką" lub "Skarżącą") wystąpiła do Ministra Finansów o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749; dalej zwana "O.p."), dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przychodów.

Przedstawiając zdarzenie przyszłe wskazała, że jest spółką kapitałową będącą polskim rezydentem podatkowym, opodatkowanym od całości swoich dochodów w Polsce. Jej udziałowcem jest spółka S. BV z siedzibą w Holandii (dalej jako "Udziałowiec"). Skarżąca zaznaczyła, że posiada szereg zobowiązań w stosunku do innych podmiotów, w tym również do Udziałowca. Jej zobowiązania wynikają z otrzymanej pożyczki lub innych tytułów prawnych. Na zobowiązania składa się kwota kapitału zadłużenia oraz należne (naliczone, ale nie zapłacone) odsetki. Aktualnie jej zobowiązania wobec Udziałowca są wyrażone w walucie obcej. Ponadto podkreśliła, że jest właścicielem praw do kilku znaków towarowych (dalej jako "znaki towarowe"); zarejestrowała w polskim urzędzie patentowym prawo ochronne do części znaków towarowych. Spółka zwróciła uwagę, iż prawo ochronne do pozostałych znaków towarowych nie jest jeszcze zarejestrowane, przy czym planuje to uczynić w najbliższej przyszłości.

Skarżąca ponadto zaznaczyła, że jej zobowiązania mają negatywny wpływ na jego wynik finansowy (tj. powiększają jej pasywa). W jej ocenie wysoka kwota kapitału zobowiązań powoduje, iż powiększa się jej zadłużenie z tytułu naliczanych odsetek od tego kapitału. Z tego względu zależy jej na szybkiej spłacie, co najmniej, części jej zobowiązań w kwocie kapitału. Spółka jednak z drugiej strony nie dysponuje wystarczającymi środkami finansowymi na uregulowanie swoich zobowiązań.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00