Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 6 sierpnia 2013 r., sygn. I SA/Wr 862/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Radom, Sędziowie Sędzia WSA Anetta Chołuj, Sędzia WSA Jadwiga Danuta Mróz (sprawozdawca), Protokolant Edyta Luniak, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 6 sierpnia 2013 r. sprawy ze skargi M. M. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi M. M. (zwanej dalej: stroną, skarżącą, podatnikiem), jest interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie: podatku dochodowego od osób fizycznych - w zakresie ustalenia wartości początkowej składników majątku (środków trwałych) wniesionych do spółki komandytowej w formie aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Z opisanego we wniosku podatniczki z dnia 9 listopada 2012 r. stanu faktycznego wynika, że strona w zamian za planowane przymusowe umorzenie udziałów w spółce z o.o. otrzyma zorganizowaną część przedsiębiorstwa, którą zamierza wnieść aportem do spółki komandytowej. Przed przekazaniem środków trwałych, otrzymanych w ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa, strona nie wprowadzi ich do ewidencji środków trwałych i nie dokona odpisów amortyzacyjnych. Wartość rynkowa poszczególnych składników wniesionych aportem będzie wyższa niż będzie wynikać to z wyceny zorganizowanej części przedsiębiorstwa, która zostanie otrzymana w wyniku umorzenia udziałów w spółce z o.o.

We wniosku sformułowano pytanie, w jakiej wartości środki trwałe, które zostaną otrzymane w ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa, przekazanego aportem do spółki komandytowej, powinny zostać wprowadzone do ewidencji środków trwałych spółki komandytowej ?.

Strona stwierdziła, że w sytuacji, kiedy wystąpi nadwyżka wartości rynkowej składników majątkowych wchodzących w zorganizowaną część przedsiębiorstwa nad ustaloną wartością zorganizowanej części przedsiębiorstwa, tzw. dodatnia wartość firmy, wartość początkową środków trwałych po wniesieniu aportu (zorganizowanej części przedsiębiorstwa) do spółki komandytowej, należy określić na poziomie rynkowym - zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 lit. c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm., dalej u.p.d.o.f.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00