Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 9 stycznia 2013 r., sygn. I SA/Op 414/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Gocki Sędziowie Sędzia WSA Marzena Łozowska Sędzia WSA Anna Wójcik (spr.) Protokolant st. inspektor sądowy Iwona Bergiel po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 9 stycznia 2013 r. sprawy ze skargi A Przedsiębiorstwo Usługowo - Handlowe Spółka z o.o. w O. na interpretację indywidualną Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 18 lipca 2012 r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. określa, że zaskarżona interpretacja indywidualna nie może być wykonana, III. zasądza od Ministra Finansów - Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi na rzecz skarżącej kwotę 200 zł (dwieście 00/100) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

W dniu 5 kwietnia 2012 r. "A" Sp. z o.o. z siedziba w Opolu - (dalej : spółka, skarżąca) zwróciła się do Ministra Finansów działającego przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

1) momentu powstania przychodu z tytułu cesji wierzytelności,

2) ustalenia przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów z tytułu transakcji zbycia wierzytelności własnej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka posiada wymagalną wierzytelność wobec swojego dostawcy (dalej: Dostawca) będącego spółką kapitałową w upadłości. Skarżąca zamierza zbyć wierzytelność wobec Dostawcy na rzecz innego podmiotu, t.j. nabywcy wierzytelności (dalej: Nabywca), przy czym według umowy zapłata ceny za wierzytelność nastąpi dopiero w przyszłości i jest ona uzależniona od skuteczności windykacji przez Nabywcę. Cena za zbywaną wierzytelność zostanie ustalona jako wartość nominalna wierzytelności.

W uzupełnieniu wniosku spółka podała, że pierwotna wierzytelność wobec Dostawcy nie została u niej zakwalifikowana jako przychód należny, gdyż jest to roszczenie o zwrot ceny zapłaconej Dostawcy nienależnie, a nie przychód z tytułu świadczonych usług lub dostawy towarów. Natomiast planowane odpłatne zbycie tej wierzytelności na rzecz Nabywcy zostanie przez spółkę wykazane jako przychód tak dla celów podatkowych, jak i rachunkowych. Będzie on równy cenie odpowiadającej wartości nominalnej wierzytelności, przy czym płatność będzie uzależniona od efektywności windykacji przez Nabywcę. W ten sposób po stronie spółki powstanie wierzytelność wobec Nabywcy. Jej zbycie nastąpi na rzecz podmiotu, który zajmuje się prawnym dochodzeniem jej spłaty, przy czym podmiot ten nie jest jeszcze znany.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00