Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 24 maja 2012 r., sygn. I SA/Ke 172/12

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirosław Surma, Sędziowie Sędzia WSA Artur Adamiec,, Sędzia SO (del.) Janusz Bociąga (spr.), Protokolant Starszy sekretarz sądowy Anna Szyszka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 24 maja 2012r. sprawy ze skarg S. - G. C. P. P. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w G. na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...]. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2007 r. z dnia [...]. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2008 r. z dnia [...]. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2009r. 1. uchyla zaskarżone decyzje; 2. określa, że zaskarżone decyzje nie mogą być wykonane w całości; 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w . na rzecz S.- G.C. P. P. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w G. kwotę 8844 (osiem tysięcy osiemset czterdzieści cztery) złote tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Decyzjami z dnia [...]. nr [...],[...]i [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. utrzymało w mocy decyzje Burmistrza Miasta i Gminy P. z dnia [...] nr [...],[...] i [...]określającej S. -G. C. P. P. sp. z o.o. w G. (dalej: Spółka) wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2007, 2008 i 2009 rok.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. ustaliło, że Spółka jest właścicielem obiektów: sortowni wstępnej i sortowni wtórnej. Sortownia wstępna posiada konstrukcję stalową z dwóch stron posiadającą przegrody w postaci ścian. Sortownia wtórna stanowi konstrukcję stalową z widocznymi barierami, przegrodami stalowymi zamiast pełnych ścian. Obiekty te spełniają przesłanki z art. 1a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: u.p.o.l.), co pozwala uznać je za budynki. Są bowiem obiektami budowlanymi, posiadają dach i są trwale związane z gruntem. Wydzielone są z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych - barierek, elementów stalowych, krat, słupów, prętów a w przypadku sortowni wstępnej dwóch pełnych ścian. Organ podniósł, że przesłanka wydzielenia z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych nie oznacza tylko takiej sytuacji, że obiekt budowlany musi być zamknięty ze wszystkich stron i zabezpieczony przed wpływem czynników zewnętrznych. Wystarczy bowiem aby istniejące przegrody zakreśliły granice obiektu, a taki wymóg został w przedmiotowej sprawie spełniony. Potwierdza to również opinia biegłego T. Z.. Ponadto dokumentacja przyjęcia środka trwałego sortowni wstępnej i sortowni wtórnej (OT) stanowi, że obiekty będące przedmiotem sprawy zostały zakwalifikowane do budynków. Użyte natomiast w dokumencie OT określenie "budynek o konstrukcji stalowej nieobudowanej" oznacza, że obiekt nie jest otoczony z czterech stron w celu osłonięcia. Nie świadczy zaś o tym, że przedmiotowy obiekt nie posiada wydzielenia z przestrzeni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00