Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 15 grudnia 2011 r., sygn. I SA/Wr 1471/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marek Olejnik, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Ciołek - sprawozdawca, Sędzia WSA Zbigniew Łoboda, Protokolant Lucyna Barańska, po rozpoznaniu w dniu 15 grudnia 2011 r. w Wydziale I na rozprawie sprawy ze skargi P. D. na indywidualną interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług: I. uchyla zaskarżoną interpretację, II. orzeka, że akt wymieniony w pkt I nie podlega wykonaniu, III. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów na rzecz skarżącego kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 16 marca 2010 r., P.D. (dalej: skarżący, strona postępowania) wystąpił o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntów.

Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego przez stronę wynikało, że

w dniu 28 stycznia 2005 r. wnioskodawca jako rolnik ryczałtowy nabył nieruchomość rolną o powierzchni 7,9 ha, którą użytkował pod uprawę zbóż i rzepaku. Wskutek sporządzenia przez Gminę planu zagospodarowania przestrzennego dla całej miejscowości przekształcono działkę z rolnej na budowlaną i pod zalesienie. Strona zamierza sprzedać działkę w całości, a uzyskane środki przeznaczyć na budowę domu, bieżące utrzymanie oraz na potrzeby związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Wskazano także, że wnioskodawca nie prowadzi innej działalności niż rolnicza. Od 1 lutego 2007 r. strona jest rolnikiem będącym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Na podstawie tego opisu zdarzenia przyszłego sformułowano pytanie: czy od kwoty uzyskanej ze sprzedaży działki (w całości) należy odprowadzić podatek od towarów i usług ? Wyrażając własne stanowisko w sprawie strona stwierdziła, że nie ma podstaw do naliczania podatku od towarów i usług, albowiem działka nie została nabyta z zamiarem sprzedaży, nie była dzielona, a ponadto strona nie prowadzi działalności w zakresie obrotu nieruchomościami. Minister Finansów, w imieniu którego działał Dyrektor Izby Skarbowej

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00