Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 3 listopada 2009 r., sygn. III SA/Wa 1082/09

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko (sprawozdawca), Sędzia WSA Marek Kraus, Protokolant Ewa Chojnacka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 3 listopada 2009 r. sprawy ze skargi F. sp. z o. o. z siedzibą w G. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] lutego 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz F. sp. z o. o. z siedzibą w G. kwotę 440 zł (słownie: czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

1. Tok postępowania przed organem podatkowym.

1.1. Skarżąca F. . P. sp. z o.o. z siedzibą w G., wnioskiem z [...] listopada 2008 r. zwróciła się o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczących podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wskazała, że objęła swoich pracowników opieką medyczną, zawierając w tym celu umowę grupowego ubezpieczenia zdrowotnego ze specjalistyczną jednostką ubezpieczeniową. W ramach tej umowy pracownicy spółki oraz ich osoby bliskie są uprawnieni do korzystania z kompleksowego leczenia ambulatoryjnego i szpitalnego w placówkach medycznych na terytorium kraju. Wysokość składki miesięcznej zależy od rodzaju oferowanego pracownikowi pakietu (ten z kolei jest zależny od zajmowanego stanowiska). Dodatkowo wysokość ta zależy od tego, czy ubezpieczeniem objęta jest także rodzina pracownika. W efekcie kwota składki stanowi iloczyn liczby pracowników (i osób bliskich) i miesięcznej stawki ryczałtowej (właściwej dla danego pakietu). Kwota tego ryczałtu jest stała i nie zależy od tego czy pracownicy rzeczywiście skorzystali ze świadczeń medycznych. Na fakturach wystawianych przez ubezpieczyciela widnieje jedynie globalna kwota składki miesięcznej, bez wyszczególnienia usług medycznych wykonanych w danym miesiącu na rzecz konkretnych pracowników i ich rodzin. W kwocie tej mieści się zarówno wynagrodzenie za świadczenia zdrowotne, do których finansowania zobowiązują Skarżącą przepisy Kodeksu pracy, jak i wynagrodzenie za świadczenia nieobowiązkowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00