Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 2 marca 2009 r., sygn. III SA/Wa 2773/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko, Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Góraj, Sędzia WSA Ewa Radziszewska-Krupa (sprawozdawca), Protokolant Robert Powojski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 marca 2009 r. sprawy ze skargi F. sp. z o. o. z siedzibą w G. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] maja 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz F. sp. z o. o. z siedzibą w G. kwotę 440 zł (słownie: czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

F. sp. z o.o. z siedzibą w G. (dalej zwana "Spółką") we wniosku o interpretację indywidualną z 9 kwietnia 2008r. (data wpływu do organu podatkowego 14 kwietnia 2008r.) zapytała czy jej uprawnienie do wystawiania faktur wewnętrznych jest ograniczone terminem?

W stanie faktycznym wyjaśniła, że zamierza w przyszłych okresach rozliczeniowych wystawić faktury korygujące do faktur wewnętrznych, w związku z wykazaniem nienależnego, bądź zawyżonego podatku należnego. Celem korekty jest przywrócenie stanu faktycznego zgodnego z prawem. Niezasadnie i bez podstawy prawnej uznała bowiem, że czynności podlegają opodatkowaniu VAT. Faktury korygujące do faktur wewnętrznych będą ujęte w bieżącym rozliczeniu podatku VAT i w pełnym zakresie podlegać będą ocenie właściwego organu podatkowego.

Zdaniem Spółki korygowanie faktur wewnętrznych nie jest ograniczone terminem. Spółce nie jest znany przepis, który ustanawiałby termin, po upływie którego dokonanie korekty byłoby wyłączone. Dopuszczalnym sposobem modyfikacji faktury wewnętrznej (ceny, podatku) jest ponadto faktura korygująca. Uprawnienie do jej wystawiania przewiduje § 17 ust. 1 w związku z § 25 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95. poz. 798 ze zm., dalej zwane "rozporządzeniem"). Przepis § 25 ust. 1 rozporządzenia, dotyczący faktur wewnętrznych i odsyła do § 17 ust. 1 rozporządzenia, który stanowi, że w przypadku stwierdzenia pomyłki, m.in. w cenie stawce, lub kwocie podatku, podatnik jest uprawniony do wystawiania faktury korygującej. Odmowa Spółce uprawnienia do skorygowania faktur sprawi, że w mocy pozostanie rozliczenie uwzględniające niezasadnie wykazany podatek należny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00