Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 lutego 2009 r., sygn. III SA/Wa 1865/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bożena Dziełak (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia WSA Krystyna Kleiber, Sędzia WSA Jarosław Trelka, Protokolant Ewa Chojnacka, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 stycznia 2009 r. sprawy ze skargi R. S.A. z siedzibą w W. na indywidualną interpretację Ministra Finansów z dnia [...] marca 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację, 2) stwierdza, że uchylona interpretacja nie może być wykonana w całości, 3) zasądza od Ministra Finansów na rzecz R. S.A. z siedzibą w W. kwotę 440 zł (słownie: czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wnioskiem z 10 grudnia 2007 r. R. S.A. z siedzibą w W., dalej jako "Skarżąca", zwróciła się do Ministra Finansów o wydanie w trybie art. 14b § 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz.60 ze zmianami), dalej jako "Ordynacja", pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego.

We wniosku tym Skarżąca przedstawiła:

Spółka powstała w 2007 r. w celu przeprowadzenia restrukturyzacji Grupy R., w ramach której udziały w spółkach celowych tworzących Grupę mają być wniesione aportem do Skarżącej przez ich obecnych udziałowców którzy staną się w ten sposób jej akcjonariuszami. Obecnie już poniosła koszty w związku z jej utworzeniem, do których zaliczyła koszty sporządzenia projektu statutu spółki, opłaty notarialne związane z zawarciem aktów notarialnych oraz poświadczeniem podpisów członków zarządu i prokurentów, koszt wyposażenia spółki w kapitał zakładowy, w tym podatek od czynności cywilnoprawnych, opłatę za wpis do Krajowego Rejestru Sądowego, opłatę za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, opłatę za odpisy z Krajowego Rejestru Sądowego, prowizję za otwarcie rachunku bankowego, opłatę rejestracyjną dla celów podatku VAT.

Skarżąca poniosła również i część kosztów dotyczących transakcji podwyższenia kapitału zakładowego - jako jednego z elementów wspomnianej restrukturyzacji - w wyniku aportu udziałów. Koszty te obejmują m. in. koszty wyceny tych udziałów, koszty sporządzenia pisemnego sprawozdania dotyczącego tej wyceny, koszty badania sprawozdania przez biegłego rewidenta, opłatę za zmiany wpisów do Krajowego Rejestru Sądowego, opłatę za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, koszty doradztwa rachunkowego, podatkowego, prawnego i biznesowego dotyczącego podwyższenia kapitału zakładowego. Ponadto Skarżąca liczy się z poniesieniem dalszych kosztów z tym podwyższeniem związanych, w tym m. in. kosztów opłat notarialnych i prawnych, kosztów zmiany wpisów do Krajowego Rejestru Sądowego, opłat za odpisy z Krajowego Rejestru Sądowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00