Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 8 listopada 2007 r., sygn. I SA/Po 1221/07

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Wolna Kubicka (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Małecki Sędzia WSA Maciej Jaśniewicz Protokolant st. sekr. sąd. Kamila Kozłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 października 2007r. sprawy ze skargi J. i F. T. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy zmiany postanowienia w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzające ją postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia [...] Nr [...] II. zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej na rzecz skarżących J. T. i F. T. kwotę [..] tytułem zwrotu kosztów postępowania; III. stwierdza, że wymienione w punkcie I orzeczenia nie mogą być wykonane do dnia uprawomocnienia się wyroku. /-/M. Jaśniewicz /-K. Wolna-Kubicka /-/J. Małecki

 

UZASADNIENIE

Pismem z dnia [...] J. I F. T. zwrócili się do Naczelnika Urzędu Skarbowego z wnioskiem o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. W treści wniosku przedstawili stan faktyczny, z którego wynikało, że są właścicielami gospodarstwa rolnego, na którym była prowadzona działalność rolnicza i od którego odprowadzano podatek rolny. W grudniu 2006r w wyniku ich wniosku, w sprawie podziału nieruchomości, wydana została decyzja zatwierdzająca podział części nieruchomości będącej wspólną własnością i wyłączną własnością F. T. na 27 działek. Część tych działek zmierzają sprzedać w 2007r. Zdaniem wnioskodawców sprzedaż działek wydzielonych z własnych gruntów rolnych nie stanowi działalności gospodarczej i nie podlega podatkowi VAT ze względu na brak cech wyróżniających taką działalność ( własność prywatna, brak nabycia w celu dalszej odsprzedaży).

Postanowieniem z dnia [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego ustalił, iż J. i F. T. są współwłaścicielami gospodarstwa rolnego o pow. 3,50 ha,, które otrzymali od matki wnioskodawcy na podstawie umowy darowizny z dnia[...]. Druga cześć gruntów o pow. 3,50 ha stanowi własność F. T., nabytą w drodze dziedziczenia, po ojcu w 1999r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w uznał, iż stanowisko zawarte we wniosku jest nieprawidłowe. Uzasadniając wskazał, że zgodnie z art.5 ust.1 pkt.1 w zw. z art.2 pkt.6 oraz w rozumieniu art.15 ust.1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. dalej p.t.u.) czynność polegająca na sprzedaży przez osobę fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej działek budowlanych jest czynnością wykonywaną w sposób częstotliwy i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00