Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
obowiązujący
Dziennik Urzędowy Ministra Finansów rok 2003 nr 3 poz. 18
Wersja aktualna od 2003-01-31
opcje loupe more_vert
ZAMKNIJ close

Alerty

Dziennik Urzędowy Ministra Finansów rok 2003 nr 3 poz. 18
Wersja aktualna od 2003-01-31
Akt prawny
obowiązujący
ZAMKNIJ close

Alerty

INTERPRETACJA Nr PP3-813-48/2003/AK/54 MINISTRA FINANSÓW

z dnia 16 stycznia 2003 r.

w sprawie art. 14 ust. 7 a ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Dyrektorzy Izb Skarbowych

Dyrektorzy Urzędów

Kontroli Skarbowej

wszyscy

W celu zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, na podstawie art. 14 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), uprzejmie wyjaśniam:

Zgodnie z art. 14 ust. 7a ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) podatnik, który utracił prawo do zwolnienia od podatku lub zrezygnował z tego zwolnienia, może dopiero po upływie 3 lat, licząc od końca miesiąca, w którym utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia, ponownie skorzystać ze zwolnienia określonego w art. 14 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy.

Trzyletni termin, o którym mowa ww. przepisie liczony jest od końca miesiąca, w którym podatnik utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia. Oznacza to, że ponowne zwolnienie od podatku może przysługiwać podatnikowi w trakcie roku podatkowego, od początku miesiąca następującego po miesiącu, w którym upływają 3 lata od daty utraty prawa do zwolnienia lub rezygnacji ze zwolnienia. Stosownie do postanowień art. 14 ust. 7a ww. ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r., ponowne skorzystanie przez podatnika ze zwolnienia podmiotowego w trakcie roku podatkowego, możliwe jest przy spełnieniu warunku z art. 14 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, tj. jeżeli podatnik nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym określonej wartości sprzedaży towarów (z uwzględnieniem ust. 4 tego artykułu). Trzeba mieć też na uwadze ust. 3 tego artykułu, zgodnie z którym, jeżeli wartość sprzedaży towarów u podatników zwolnionych od podatku na podstawie art. 14 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. przekroczy kwotę, o której mowa w tym przepisie, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Tym samym podatnik, który chce skorzystać ponownie ze zwolnienia, nie może do końca miesiąca, w którym upływa trzyletni termin, o którym mowa w ust. 7a art. 14 ww. ustawy — przekroczyć wartości sprzedaży towarów, umożliwiającej mu korzystanie z tego zwolnienia.

Przykładowo, podatnik, któremu trzyletni termin, o którym mowa w art. 14 ust. 7a ww. ustawy mija w kwietniu, będzie mogą korzystać ze zwolnienia od miesiąca maja, o ile wartość sprzedaży towarów u tego podatnika nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty, o której mowa w art. 14 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy (z uwzględnieniem ust. 4 tego artykułu) i w danym roku podatkowym wartość sprzedaży towarów nie przekroczyła do końca kwietnia kwoty uprawniającej do korzystania ze zwolnienia.

Regulacja zawarta w art. 14 ust. 7a ww. ustawy o podatku od towarów i usług nie przewiduje kierowania do urzędu skarbowego żadnego specjalnego wniosku w sprawie ponownego skorzystania ze zwolnienia podmiotowego. Należy jednak podkreślić, że przepis art. 9 ust. 9 ww. ustawy nakłada na podatnika obowiązek zgłaszania urzędowi skarbowemu wszelkich zmian danych zawartych w zgłoszeniu rejestracyjnym.

Zatem podatnicy, którzy podejmują decyzję o skorzystaniu z przysługującego im na mocy art. 14 ust. 7a ww. ustawy prawa ponownego zwolnienia od podatku od towarów i usług, obowiązani są zgłosić tę zmianę urzędowi skarbowemu, składając w tym celu formularz VAT-R ze wskazaniem miesiąca, od którego zamierzają korzystać (korzystają) z ww. zwolnienia.

MINISTER FINANSÓW

z up. I. Ożóg

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00