Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 29.09.2020, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.394.2020.1.ISK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.394.2020.1.ISK

Możliwość anulowania faktur oraz okres, w którym należy uwzględnić tą czynność w deklaracji.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 czerwca 2020 r. (data wpływu drogą elektroniczną e-PUAP 29 czerwca 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości anulowania faktur oraz okresu, w którym należy uwzględnić tą czynność w deklaracji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 czerwca 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości anulowania faktur oraz okresu, w którym należy uwzględnić tą czynność w deklaracji.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:

Spółka jest zarejestrowana jako podatnik VAT czynny. Sprzedaż Spółki nie jest zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT.

Spółka, jako () działa, w szczególności, na podstawie decyzji ()

Operator systemu (), zgodnie z definicją przedstawioną w ustawie dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne jest przedsiębiorstwem energetycznym zajmującym się przesyłaniem energii elektrycznej, odpowiedzialnym za ruch sieciowy w systemie przesyłowym, bieżące i długookresowe bezpieczeństwo funkcjonowania tego systemu, eksploatację, konserwację, remonty oraz niezbędną rozbudowę sieci przesyłowej, w tym połączeń z innymi systemami ().

W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca dokonuje opodatkowanej VAT sprzedaży towarów i usług na rzecz swoich kontrahentów. Z tego tytułu, Wnioskodawca wystawia na rzecz kontrahentów faktury VAT (dalej: Faktury). Wnioskodawca podkreśla, że niniejszy wniosek dotyczy wyłącznie Faktur w formie tradycyjnej (papierowej), tj. nie dotyczy faktur elektronicznych.

W toku działalności Spółki zdarzają się sytuacje, w których kontrahent Wnioskodawcy zwraca przesłaną mu Fakturę bez księgowania tej Faktury. Dotyczy to sytuacji, gdy wystawiona omyłkowo Faktura dotyczy transakcji, która w rzeczywistości nie miała miejsca (towary nie zostały dostarczone / nie doszło do wykonania usługi w rozumieniu przepisów o VAT). Faktury nie dokumentują również żadnej zaliczki, która byłaby uiszczona przez kontrahenta na rzecz Spółki z tytułu przyszłej dostawy towarów lub świadczenia usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00