Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 12.06.2020, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.236.2020.2.AB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.236.2020.2.AB

zwolnienie od podatku VAT sprzedaży nieruchomości stanowiącej towar handlowy

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku który wpłynął 17 marca 2020 r. uzupełnionym pismem z 19 maja 2020 r. (data wpływu 28 maja 2020 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT sprzedaży nieruchomości stanowiącej towar handlowy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 marca 2020 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT sprzedaży nieruchomości stanowiącej towar handlowy.

Ww. wniosek został uzupełnionym pismem z 19 maja 2020 r. (data wpływu 28 maja 2020 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 22 kwietnia 2020 r. znak: 0111-KDIB3-1.4012.236.2020.1.AB.

We wniosku przedstawiono następujący zaistniały stan faktyczny/zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą pod firmą [x] i nie jest zarejestrowany dla potrzeb podatku VAT jako podatnik VAT czynny. Przedmiotem działalności wnioskodawcy jest obrót nieruchomościami na rynku wtórnym przy czym ich zakup następuje albo od osób fizycznych (bez podatku VAT) albo od innych podmiotów ze stawką zw.. Wnioskodawca, nawet będąc zarejestrowanym na potrzeby podatku VAT jako podatnik VAT czynny, nie miałby więc prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o naliczony. Z uwagi na stan w jakim znajdują się nieruchomości w momencie zakupu, konieczne może stać się poniesienie odpowiednich nakładów w celu doprowadzenia ich do stanu umożliwiającego odsprzedaż lub poprawienie ich funkcjonalności. W związku z tym może się zdarzyć, że nakłady poczynione na nieruchomość mogą być niewiele niższe od kosztów zakupu bądź nawet je przekroczyć. Zakupione nieruchomości Wnioskodawca traktuje jako towar handlowy - nie wprowadza ich zatem do ewidencji środków trwałych i nie dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Od momentu zakupu do momentu sprzedaży lokale będą remontowane i nie będą przez Wnioskodawcę wykorzystywane w jakikolwiek sposób. Należy przez to rozumieć, że nie będą one wykorzystywane w działalności Wnioskodawcy ani poza nią, nie będą też przedmiotem najmu, dzierżawy czy umów o podobnym charakterze. Chociaż Wnioskodawca nie posiada kompletnej wiedzy co do historii nabywanych nieruchomości, ze względu na ich stan w momencie zakupu zakłada, iż przez ostatnie lata nie były na nią ponoszone nakłady na ulepszenie czy remont, zwłaszcza w wysokości równej bądź przekraczającej 30% wartości początkowej. Na chwilę obecną Wnioskodawca dokonał zakupu jednej nieruchomości od Spółdzielni mieszkaniowej (nabycie ze stawką zw), wybudowanej w 1995 roku, którą teraz zamierza wyremontować i sprzedać jednak w najbliższej przyszłości planuje dokonywać kolejnych zakupów od różnych podmiotów, zawsze jednak przy spełnieniu założeń opisanych powyżej. Przedmiotowe zapytanie dotyczy zatem zaistniałego stanu faktycznego jak i zdarzenia przyszłego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00