Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 09.06.2020, sygn. 0115-KDIT2.4011.217.2020.2.RS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.217.2020.2.RS

Opodatkowanie odsetek od środków zgromadzonych na kontach wychowanków ośrodka.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 lutego 2020 r. (data wpływu 27 lutego 2020 r.), uzupełnionym w dniu 28 maja 2020 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 lutego 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 28 maja 2020 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca to jednostka organizacyjna Gminy Miasto, prowadzona w formie jednostki budżetowej, posiadająca wydzielone organizacyjnie do realizacji zadań instytucjonalnej pieczy zastępczej trzy placówki opiekuńczo-wychowawcze. Placówki opiekuńczo-wychowawcze mają zezwolenie Wojewody na prowadzenie działalności w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą typu socjalizacyjnego i interwencyjnego i są wpisane do rejestru placówek opiekuńczo-wychowawczych. Jednostki te działają zgodnie z ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Działalność jednostki zgodnie z zaświadczeniem wydanym przez Urząd Statystyczny została zakwalifikowana wg PKD 8790Z.

Zgodnie z art. 113a ustawy [Dodatek w wysokości świadczenia wychowawczego] Na wniosek dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej typu socjalizacyjnego, dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej typu interwencyjnego, dyrektora placówki opiekuńczo- wychowawczej typu specjalistyczno-terapeutycznego, dyrektora regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej oraz dyrektora interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego, składany w powiatowym centrum pomocy rodzinie właściwym ze względu na miejsce położenia placówki lub ośrodka, na każde umieszczone w tych placówkach i ośrodkach dziecko w wieku do ukończenia 18. roku życia przysługuje dodatek w wysokości świadczenia wychowawczego określonego w przepisach o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Przepisy dotyczące dodatku wychowawczego stosuje się odpowiednio.

Wychowankowie na wniosek dyrektora jednostki otrzymują świadczenie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Środki finansowe przesyłane są na konto bankowe "rachunek wyodrębnionych wpływów", gdzie Wnioskodawca deponuje ww. świadczenia wychowawcze. Jednostka nie ma planu finansowego na ww. świadczenia wychowawcze. Wpływy następują raz w miesiącu, jednostka na podstawie przesłanej listy wychowanków wraz z wysokością przysługującego świadczenia wychowawczego dokonuje księgowań na konta analityczne poszczególnych wychowanków. Również raz w miesiącu bank dokonuje kapitalizacji odsetek na wskazane konto. Całość odsetek naliczonych przez bank jest proporcjonalnie doliczana do sum zgromadzonych na depozytach poszczególnych wychowanków. Zgodnie z regulaminem wewnętrznym jednostki w sprawie postępowania z depozytami pieniężnymi będącymi własnością wychowanków Wnioskodawcy, likwidacja depozytu następuje w momencie opuszczenia placówki przez wychowanka, w momencie uzyskania przez niego pełnoletności oraz zmiany przez wychowanka placówki na inną. Wpłaty Wnioskodawca dokonuje w wysokości zgromadzonych świadczeń wychowawczych i odsetek bankowych na konto wskazane przez wychowanka.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00