Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 14.05.2020, sygn. 0112-KDIL3.4012.175.2020.2.MŁ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.175.2020.2.MŁ

Opodatkowanie działki, zadatku oraz termin wpłaty podatku VAT.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 ze zm.), w zw. z art. 15zzs ust. 7 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 marca 2020 r. (data wpływu 9 marca 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 kwietnia 2020 r. (data wpływu 23 kwietnia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży działki oraz otrzymanego z tego tytułu zadatku jest prawidłowe;
  • terminu wpłaty podatku należnego z tytułu otrzymanego zadatku jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 marca 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej podatku od towarów i usług w ww. zakresie. Dnia 23 kwietnia 2020 r. wniosek został uzupełniony o doprecyzowanie opisu sprawy oraz własne stanowisko.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni planuje sprzedaż gruntu rolnego w wysokości ok. 5 ha w styczniu 2021 r. Grunt rolny znajduje się w obrębie planu zagospodarowania przestrzennego Gminy A jako teren aktywizacji gospodarczej przy ulicy B/działka nr 1/11. Została podpisana umowa przedwstępna. Planowany zadatek w kwietniu 2020 r.

Wnioskodawczyni grunt nabyła drogą przekazania przez teściów w formie darowizny z dożywociem w roku 1992. Działka jest wykorzystywana w celach rolniczych (uprawa zboża), użytkowana jest nieodpłatnie przez sąsiada. Wcześniej była już sprzedaż części gruntu. Grunt, który Wnioskodawczyni zamierza sprzedać nie był inwestowany. Przy sprzedaży Wnioskodawczyni wykorzystuje pośrednika. Z tytułu działalności rolniczej Wnioskodawczyni nie jest podatnikiem podatku VAT ani rolnikiem ryczałtowym. Grunt nie jest wykorzystywany przy prowadzeniu działalności gospodarczej prowadzonej przez męża Wnioskodawczyni; (). W związku z zawartą umową przedwstępną Wnioskodawczyni udzieliła pełnomocnictwa do uzyskania warunków technicznych przyłączenia do sieci energetycznej, gazowej, teleinformatycznej, wodociągowej, ciepłowniczej, kanalizacji sanitarnej lub innej infrastruktury, uzyskania decyzji o wycince drzew i krzewów, zawarcia w imieniu sprzedających umów przyłączenia do sieci oraz umów drogowych określających warunki włączenia dróg, uzyskania decyzji pozwolenia wodnoprawnego, decyzji środowiskowych uwarunkowaniach oddziaływania planowanej przez kupującego inwestycji na środowisko, decyzji zezwalających na prowadzenie badań archeologicznych, decyzji zatwierdzających projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę na nieruchomości inwestycji planowanych przez kupującego. Dokonywania wszelkich czynności prawnych i faktycznych przed urzędami, osobami fizycznymi i prawnymi celem uzyskania podziału geodezyjnego nieruchomości. Pełnomocnik działa w imieniu i na rzecz sprzedających oraz nie poniósł żadnych nakładów finansowych z tytułu opieki nad dwoma niepełnosprawnymi osobami (matka i teściowa). Wnioskodawczyni nie pracuje i nie dokonuje dostaw ani sprzedaży produktów rolnych. Sprzedawany grunt jest współwłasnością małżeńską.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00