Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29.04.2020, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.109.2020.1.AK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.109.2020.1.AK

1. Czy w przedstawionym przez Wnioskodawcę stanie faktycznym zawarcie 26 kwietnia 2018 r. umowy ustanowienia odrębnej własności Lokalu Mieszkalnego i przeniesienia jego własności jest w istocie tylko przekształceniem formy prawnej władania rzeczą, niestanowiącym ponownego nabycia Lokalu Mieszkalnego w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT? 2.Czy Wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty 19% podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu odpłatnego zbycia w 2019 r. odziedziczonego Lokalu Mieszkalnego?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) w zw. z art. 15zzs ust. 7 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 3 lutego 2020 r. (data wpływu 3 lutego 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży lokalu mieszkalnego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 lutego 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży lokalu mieszkalnego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania w Polsce oraz podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia ich źródeł (nieograniczony obowiązek podatkowy) w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa PIT). Wnioskodawca oświadczył, że w dniu 11 stycznia 2019 r. zawarł z córką oraz jej mężem umowę sprzedaży nieruchomości (w formie aktu notarialnego), tj. stanowiącego odrębną nieruchomość lokalu mieszkalnego. Na mocy ww. umowy sprzedaży, Wnioskodawca zbył przedmiotowy lokal mieszkalny (dalej: Lokal Mieszkalny) na rzecz córki oraz jej męża. W dniu zawarcia ww. umowy sprzedaży Wnioskodawca był właścicielem przedmiotowego Lokalu Mieszkalnego. Przedmiotowy Lokal Mieszkalny wraz z prawami związanymi, Wnioskodawca nabył będąc żonatym, na podstawie umowy ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia jego własności, udokumentowanej w dniu 26 kwietnia 2018 r., aktem notarialnym, a nabycia dokonał do swojego majątku osobistego, gdyż w dacie ustanowienia odrębnej własności przedmiotowego Lokalu Mieszkalnego przysługiwało mu spółdzielcze własnościowe prawo do przedmiotowego Lokalu Mieszkalnego, które stanowiło jego majątek osobisty. Uprzednio powyżej wskazane spółdzielcze własnościowe prawo do przedmiotowego Lokalu Mieszkalnego przysługiwało małżonkom, tj. mamie Wnioskodawcy i tacie Wnioskodawcy, którzy nabyli je do majątku wspólnego na podstawie umowy z dnia 10 lipca 2006 r., o przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do Lokalu Mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do Lokalu Mieszkalnego. Przydział powyższego lokalu mieszkalnego mamie Wnioskodawcy przez Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej miał miejsce w dniu 26 października 1962 r. Powyższe fakty znajdują potwierdzenie w umowie ustanowienia odrębnej własności lokalu i przeniesienia jego własności z dnia 26 kwietnia 2018 r., akt notarialny Rep A Nr. Mama Wnioskodawcy zmarła w dniu 10 marca 2014 r., a spadek po niej na podstawie ustawy nabyli: małżonek (ojciec Wnioskodawcy) i syn (Wnioskodawca) - po 1/2 (jednej drugiej) części spadku każdy z nich, co zostało stwierdzone prawomocnym postanowieniem Sądu Rejonowego z dnia 30 września 2016 r. Natomiast ojciec Wnioskodawcy zmarł w dniu 29 maja 2016 r., a spadek po nim na podstawie dziedziczenia testamentowego w całości nabył Wnioskodawca, co zostało stwierdzone prawomocnym postanowieniem Sądu Rejonowego z dnia 3 kwietnia 2017 r. W chwili otwarcia spadku po mamie i tacie, Wnioskodawca pozostawał żonatym, stanu cywilnego nie zmieniał, w jego małżeństwie niezmiennie obowiązywał ustrój wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej, umów majątkowych małżeńskich nie zawierał, ani orzeczenie sądu nie zmieniło obowiązującego w jego małżeństwie ustroju majątkowego. Przedmiotowe spółdzielcze własnościowe prawo do Lokalu Mieszkalnego niezmiennie stanowiło jego majątek osobisty. Reasumując powyższy stan faktyczny:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00