Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18.03.2020, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.685.2019.1.AK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.685.2019.1.AK

Możliwość zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów do pracowników naukowych.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 grudnia 2019 r. (data wpływu 19 grudnia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów jest:

  • nieprawidłowe w części dotyczącej wynagrodzenia wypłacanego pracownikom naukowym za okres przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia,
  • prawidłowe w pozostałej części.

UZASADNIENIE

W dniu 19 grudnia 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Instytut jest państwową osobą prawną występującą w stosunkach prawnych we własnym imieniu i działającą na własny rachunek, na podstawie ustawy (). Zgodnie z art. 50 Ustawy (), do podstawowych zadań instytutu należy prowadzenie działalności naukowej, upowszechnianie oraz wdrażanie wyników tej działalności. Instytut prowadzi także kształcenie w szkole doktorskiej i na studiach podyplomowych oraz inne formy kształcenia związane z działalnością Instytutu na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. W praktyce tak określone zadania Instytut realizuje poprzez prowadzenie badań naukowych, publikowanie wyników prac badawczych, czy nadawanie stopni naukowych doktora, a w szczególności poprzez realizację projektów badawczych, o których finansowanie Instytut występuje do wyspecjalizowanych Instytucji w kraju i za granicą. Instytut organizuje również zebrania naukowe w postaci międzynarodowych konferencji, zjazdów, sympozjów naukowych. Instytut posiada także uprawnienia do prowadzenia działalności z zakresu kształcenia, co jest realizowane w drodze prowadzenia międzynarodowych studiów doktoranckich. Na powyższe działania Instytut na podstawie art. 366 ust. 1 pkt 5 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z dnia 20 lipca 2018 r. otrzymuje subwencję, która jest przeznaczona na utrzymanie i rozwój potencjału badawczego, w tym: prowadzenie działalności naukowej, realizację inwestycji w obszarze działalności badawczej, kształcenie w szkole doktorskiej, komercjalizację wyników działalności naukowej oraz know-how związanego z tymi wynikami, rozwój zawodowy pracowników naukowych, inwestycje związane z działalnością naukową, utrzymanie aparatury naukowo-badawczej, która stanowi zasadniczy budżet Instytutu na rok obrachunkowy. Instytut zatrudnia na podstawie umowy o pracę lub mianowania pracowników naukowych (art. 88 ustawy ) na stanowisku profesora, profesora instytutu, adiunkta, asystenta. Podstawowym zadaniem każdego pracownika naukowego Instytutu jest w szczególności, stosownie do treści art. 94 ust. 1 Ustawy , prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych, ogłaszanie i upowszechnianie ich wyników oraz udział w realizacji podjętych przez jednostkę zadań w zakresie kształcenia. Członkami Dyrekcji Instytutu są pracownicy naukowi, którzy prowadzą badania naukowe, jednak część czasu pracy poświęcają na czynności zarządcze. W ramach jednego etatu łączą więc obowiązki pracownika naukowego z obowiązkami kierownika jednostki, co wynika wprost z przepisów Ustawy .... Do składników wynagrodzenia pracownika naukowego należy zaliczyć: wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za straż pracy, dodatek funkcyjny, dodatek zadaniowy, inne dodatki, jeżeli zostały określone w regulaminie wynagradzania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00