Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23.10.2019, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.378.2019.1.PB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-1.4010.378.2019.1.PB

w zakresie możliwości jednorazowego zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych na: zaprojektowanie, wykończenie i aranżację wnętrza oraz zakup niezbędnych elementów wyposażenia dzierżawionego przez Spółkę mieszkania.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 900 ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 27 sierpnia 2019 r., który wpłynął w tym samym dniu za pośrednictwem platformy ePUAP, o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości jednorazowego zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych na: zaprojektowanie, wykończenie i aranżację wnętrza oraz zakup niezbędnych elementów wyposażenia dzierżawionego przez Spółkę mieszkania jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 sierpnia 2019 r. wpłynął do Organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie możliwości jednorazowego zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wydatków poniesionych na: zaprojektowanie, wykończenie i aranżację wnętrza oraz zakup niezbędnych elementów wyposażenia dzierżawionego przez Spółkę mieszkania.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Podatnik prowadzi działalność, której przedmiotem są m.in. usługi informatyczne, w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka korzysta z podmiotowego zwolnienia z VAT. Zarząd Spółki podjął decyzję o rozszerzeniu działalności o wynajem krótkoterminowy nieruchomości mieszkaniowych. W związku z powyższym, planowane jest następujące zdarzenie przyszłe. Spółka podpisze umowę dzierżawy mieszkania, które jest własnością prywatną osoby fizycznej. Osoba fizyczna jest powiązana ze Spółką. Umowa dzierżawy mieszkania od osoby fizycznej zostanie zawarta na czas nieokreślony lub nie krótszy niż 5 lat. Następnie, Spółka będzie prowadzić działalność polegającą na podnajmie dzierżawionego mieszkania bliżej nieokreślonym osobom prywatnym na krótkie terminy. Przychód z podnajmu będzie jednym z głównych źródeł przychodów Spółki, natomiast opłata za dzierżawę mieszkania od osoby fizycznej będzie kosztem podatkowym. Ponieważ Spółka nie jest właścicielem mieszkania, a mieszkanie nadal pozostanie własnością osoby fizycznej, nieruchomość nie zostanie wprowadzona do ewidencji środków trwałych. W momencie odbioru mieszkania przez Spółkę, będzie ono w stanie deweloperskim, tj. bez wykończenia i wyposażenia niezbędnego do jego użytkowania, a więc czerpanie korzyści z podnajmu przez Spółkę będzie niemożliwe. Dlatego spółka planuje we własnym zakresie i na własny koszt dokonać wykończenia, adaptacji i wyposażenia lokalu, aby możliwy stał się jego podnajem krótkoterminowy. W tym celu skorzysta z usług profesjonalnej firmy zajmującej się projektowaniem i wykańczaniem wnętrz, która w ramach usługi wykończenia wnętrza oferuje projektowanie, zakup materiałów i robociznę, a następnie wystawi Spółce fakturę VAT za wykonane prace. Spółka planuje również zakup niezbędnych elementów wyposażenia mieszkania, takich jak: sprzęt AGD, meble, dekoracje.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00