Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23.09.2019, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.396.2019.2.MT, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.396.2019.2.MT

Dochód z tytułu naliczonej w cenie usługi opłaty za prawo do korzystania z programu komputerowego autorskiego oprogramowania, które stanowi utwór prawnie chroniony i zostało wytworzone w ramach prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, kwalifikuje się do dochodów z kwalifikowanego IP w rozumieniu art. 30ca ust. 7 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. To oznacza, że Wnioskodawca może skorzystać z preferencyjnego opodatkowania dochodów z tego tytułu wg stawki 5%.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 lipca 2019 r. (data wpływu 22 lipca 2019 r.) uzupełnione pismem z dnia 19 sierpnia 2019 r. (data wpływu 19 sierpnia 2019 r.) będącego odpowiedzią na wezwanie z dnia 16 sierpnia 2019 r. Nr 0114-KDIP3-1.4011.396.2019.1.ES (data nadania 16 sierpnia 2019 r., data odbioru 17 sierpnia 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lipca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności tworzy projekty z zakresu Inżynierii. Projekty tworzone są w całości w wersji cyfrowej w ramach oprogramowania związanego z X. (Komputerowego Wspomagania Projektowania). Efektem pracy jest dzieło, które podlega ochronie na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Dzieło jest przekazywane w formie pliku w formacie DWG, który zawiera pełen zestaw instrukcji adresowany do komputera, których wykonanie przez komputer prowadzi do uzyskania odpowiednich wyników. Wymienione wyżej prace charakteryzują się wysoką niepowtarzalnością, indywidualnością oraz oryginalnością. W każdym projekcie stosowane są rozwiązania obiektowe. Taki charakter prac wymusza tworzenie skryptów, algorytmów i bloków dynamicznych pozwalających na automatyczną adaptację rozwiązań projektowych w przypadku wprowadzanych zmian w projekcie wprowadzenie jednej zmiany w jednym miejscu automatycznie powoduje zmiany w pozostałej części projektu. Klient uruchamiając u siebie przesłany plik może samodzielnie zarządzać i modyfikować elementy składowe projektu, co dzięki oprogramowaniu składowych funkcjonalności niweluje ryzyko popełnienia przez niego błędu. Dzięki automatyzacji pracy i tworzonym oraz rozwijanym przez Wnioskodawcę narzędziom informatycznym klient znacznie szybciej otrzymuje końcowy projekt przez co jego oferta jest bardziej konkurencyjna na rynku. W ramach opisanej wyżej systematycznej działalności badawczo-rozwojowej klient szybciej otrzymuje nowy, ulepszony produkt. Wnioskodawca posiada pełne nieograniczone prawa autorskie do dzieła. Zgodnie z zapisami niektórych umów prawa majątkowe zostają przenoszone na klienta, prawa autorskie są niezbywalne i pozostają przy Wnioskodawcy. Opłata za prawo do korzystania z własności intelektualnej Wnioskodawcy uwzględniona jest w cenie sprzedaży usługi, zamówionej przez klienta. Wnioskodawca posiada bazę danych zawierającą informacje wejściowe do wykonanych przez siebie projektów oraz bazę danych przyjętych finalnych rozwiązań. W ramach działalności rozpoczął wykorzystywanie oprogramowania (skryptowy język programowania ) opierającego się na sieciach neuronowych i sztucznej inteligencji. Dzięki temu można dostarczyć klientowi niemal na początku projektu najbardziej prawdopodobne rozwiązania problemu, z którym zgłosił się do Wnioskodawcy klient co zwiększa konkurencyjność klienta. Wnioskodawcy nie jest wiadomo aby jakakolwiek firma w Polsce wykonująca projekty z zakresu Inżynierii poza Wnioskodawcą posługiwała się tak zaawansowanymi technikami w celu optymalizacji procesu projektowego i wytwórczego klienta. Coraz większa liczba danych wejściowych związana z liczbą ukończonych projektów zwiększa skuteczność działania takiego programu. Prace nad programem są również przedmiotem działalności badawczo-rozwojowej Wnioskodawcy. Wnioskodawca prowadzi podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów. W związku z będzie wykazywał wymagane przepisami informacje w odrębnej ewidencji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00