Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18.02.2019, sygn. 0115-KDIT1-3.4012.874.2018.1.AP, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-3.4012.874.2018.1.AP

Zwolnienie od podatku zbycia lokali mieszkalnych i użytkowych, będących towarem handlowym.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 grudnia 2018 r. (data wpływu 27 grudnia 2018 r. ) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku zbycia lokali mieszkalnych i użytkowych, będących towarem handlowym jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 grudnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie m.in. zwolnienia od podatku zbycia lokali mieszkalnych i użytkowych, będących towarem handlowym.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z o.o. jest czynnym podatnikiem VAT oraz prowadzi działalność w zakresie między innymi kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek.

  1. Spółka z o.o. zamierza nabyć od Spółki cywilnej część udziałów w nieruchomości, dla której obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego - zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna (obie Spółki są podatnikami podatku od towarów i usług). Spółka cywilna nabyła tą nieruchomość w czerwcu 2017 r. od osób fizycznych, a nabycie nie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług VAT. Niniejsza nieruchomość to kamienica wielorodzinna w zabudowie szeregowej wybudowanej i oddanej do użytku na początku XX w., (związana umowami najmu do dnia zakupu przez Spółkę cywilną), w której znajdują się lokale mieszkalne - jeden wyodrębniony i niewyodrębnione lokale. Budynek wymagał kapitalnego remontu i modernizacji. Nieruchomość używana (nabyta na rynku wtórnym) została zakwalifikowana w Spółce cywilnej jako towary handlowe do dalszej odsprzedaży (część budynku, którego udziały Spółka z o.o. zamierza kupić, nie była wynajmowana tylko podlegała remontowi). Spółka cywilna do chwili obecnej poniosła wydatki na remont budynku w kwocie wyższej niż 30% wartości początkowej obiektu, od nabycia których nie był odliczany podatek VAT.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00