Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 14.01.2019, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.757.2018.1.TK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.757.2018.1.TK

Możliwość korzystania ze zwolnienia podmiotowego.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 października 2018 r. (data wpływu 21 listopada 2018 r.) uzupełnionym pismem z dnia 15 grudnia 2018 r. (data wpływu 19 grudnia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości korzystania ze zwolnienia podmiotowego z tytułu świadczonych usług jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 listopada 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości korzystania ze zwolnienia podmiotowego z tytułu świadczonych usług. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 15 grudnia 2018 r. (data wpływu 19 grudnia 2018 r.) o podpis Wnioskodawcy.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie konserwacji i naprawy pojazdów samochodowych ( PKD 45.20.Z).

Ze względu na obroty nie jest czynnym podatnikiem podatku VAT.

Klienci oddają samochód do przeglądu lub naprawy i zdarza się, że te usługi muszą być połączone z wymianą oleju. Zakupu oleju może dokonać klient, ale często też klient całą usługę wraz z materiałem przerzuci na warsztat. Podatnik w takich sytuacjach musi dokonać zakupu oleju aby zrealizować usługę.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy usługa wymiany oleju świadczona przez warsztat samochodowy, który dokonuje także zakupu tego oleju, jest traktowana jako sprzedaż wyrobów akcyzowych wyłączająca podatnika ze zwolnienia podmiotowego z VAT na podstawie art. 113 u.p.t.u?

Zdaniem Wnioskodawcy, świadczenie polegające na wymianie oleju wraz z materiałem (czyli olejem) ma charakter usługi kompleksowej, której świadczenie nie powinno wyłączać z możliwości korzystania ze zwolnienia podmiotowego. Zainteresowany uważa, że należy odróżnić dokonywanie dostaw olejów silnikowych od świadczenia usług wymiany oleju. Tylko w przypadku dokonywania dostaw olejów silnikowych podatnicy nie mogą korzystać ze zwolnienia. Nabywca (podatnik) nabywając olej ma na celu przywrócenie samochodowi pierwotnego stanu jego używalności. Dlatego, zdaniem Wnioskodawcy, podatnik świadczący usługi wymiany oleju ma prawo do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego z podatku VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00