Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21.12.2018, sygn. 0112-KDIL3-2.4011.457.2018.1.TR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3-2.4011.457.2018.1.TR

Przy ustalaniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tytułu uzyskanego w roku 2018 przychodu z odpłatnego zbycia udziałów w Spółce, Zainteresowani mogą w pierwszej kolejności ustalając przychód pomniejszyć kwotę uzyskaną ze sprzedaży udziałów o poniesione koszty notarialne stanowiące koszty odpłatnego zbycia, o których mowa w art. 19 ust. 1 w zw. z art. 17 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a następnie tak uzyskany przychód pomniejszyć o poniesione koszty usług Doradcy oraz usług Kancelarii, które jak wskazano powyżej stanowią koszty uzyskania przychodów zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 4 grudnia 2018 r. (data wpływu 11 grudnia 2018 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 grudnia 2018 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów ze zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest:

  • prawidłowe w odniesieniu do usług Doradcy oraz usług Kancelarii,
  • nieprawidłowe w odniesieniu do kosztów notarialnych.

UZASADNIENIE

W dniu 11 grudnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów ze zbycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

We wniosku złożonym przez:

  • Zainteresowaną będącą stroną postępowania;
    ()
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania;
    ()

przedstawiono następujący stan faktyczny.

Zainteresowana będąca stroną postępowania (Pani) oraz Zainteresowany niebędący stroną postępowania (Pan) są zamieszkującym w Polsce małżeństwem, gdzie Pani jest obywatelką Polski, natomiast Pan jest obywatelem niemieckim (dalej zwani Podatnikami). Podatnicy są polskimi rezydentami podatkowymi opodatkowanym w Polsce od całości osiąganych przez siebie dochodów. Podatnicy pozostają we wspólnocie majątkowej małżeńskiej.

Podatnicy, do dnia 20 września 2018 r. posiadali udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (Spółka), w działalność której byli aktywnie zaangażowani i którą reprezentowali. Do wskazanej powyżej daty Pani posiadała 90 udziałów w Spółce, a Pan posiadał 910 udziałów w Spółce. Pan nabywał udziały w Spółce w zamian za wkład o charakterze pieniężnym (tj. dokonał wpłat na kapitał Spółki), w drodze kupna oraz w drodze darowizny. Pani nabyła udziały w drodze darowizny.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00