Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21.12.2018, sygn. 0112-KDIL3-3.4011.397.2018.1.MW, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3-3.4011.397.2018.1.MW

Zwolnienie przedmiotowe.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 19 listopada 2018 r. (data wpływu 19 listopada 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 listopada 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek uzupełniony pismem z 11 grudnia 2018 r. (data wpływu 17 grudnia 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca wraz z żoną nabył w 2016 r. (współwłasność majątkowa małżeńska) nieruchomość gruntową w A, skąd pochodzi żona, w celu wybudowania domu jednorodzinnego i zamieszkania w nim na stałe. Na etapie prac budowlanych, tj. wykopów ziemnych pod fundamenty, okazało się, że nieruchomość gruntowa ma wadę. Na gruncie znajdowała się nawieziona warstwa odpadów organicznych humusu, gliny oraz gruzu, które po dokonaniu wykopów wypełniły się wodą. Kierownik robót wstrzymał prace, a wnioskodawca zlecił wykonanie opinii geotechnicznej. Z opinii wynika, że zakres prac koniecznych do wykonania w celu umożliwienia budowy domu na tej działce wymagałby usunięcia z terenu nieruchomości nasypów niebudowlanych (glina i gruz) oraz gruntów organicznych do stropu podłoża nośnego (pyły) w sposób, który nie dopuści do uplastycznienia się gruntów nośnych (tj. przy jednoczesnym i ciągłym wypompowywaniu wody gruntowej) i zastąpienia gruntów organicznych gruntami budowlanymi. Szacunkowy, duży koszt tych prac spowodował, że wnioskodawca zaniechał budowy domu na feralnej działce. Obecnie planuje wraz z żoną zakupić inną nieruchomość gruntową w celu budowy domu, również w A lub okolicach. W międzyczasie małżonkowie zamierzają natomiast sprzedać posiadaną nieruchomość gruntową. Środki uzyskane ze sprzedaży wnioskodawca wraz z żoną (w terminie 2 lat od końca roku, w którym sprzedadzą nieruchomość) planuje przeznaczyć w całości na budowę domu, w którym wspólnie zamieszkają na stałe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00