Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 26.10.2018, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.479.2018.1.IR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.479.2018.1.IR

Zaliczenie do przychodu pracownika wartości nieodpłatnie udostępnionych kwater noclegowych

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 sierpnia 2018 r. (data wpływu 5 września 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika z tytułu nieodpłatnie udostępnionych pracownikom kwater noclegowych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 września 2018 r. wpłynął do Organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika z tytułu nieodpłatnie udostępnionych pracownikom kwater noclegowych .

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą w kraju i za granicą. W ramach prowadzonej działalności są zawierane umowy z firmami, które realizowane są w kraju i za granicą. Do realizacji tych umów Wnioskodawca deleguje pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Pracownicy zajmują się montażem, demontażem, relokacją urządzeń przemysłowych, urządzeń wykorzystywanych w przemyśle w fabryce Zleceniodawcy lub miejscu Zleconym do wykonania usługi. Prace wykonywane są pod kierownictwem osoby wyznaczonej przez zleceniodawcę lub pracownika firmy w zależności od charakteru zawartej umowy. Wnioskodawca nie wypłaca pracownikom diet i innych należności z tytułu podróży służbowej, ponieważ pracownicy zostali oddelegowani do pracy za granicą. Wnioskodawca zawiera z pracownikami aneks do umowy o pracę zmieniający miejsce pracy za granicą. W aneksach tych, jako miejsce pracy pracownika oddelegowanego, wskazane jest miejsce realizacji danej umowy z kontrahentem zagranicznym. Oddelegowani pracownicy na czas oddelegowania podlegają ustawodawstwu polskiemu w zakresie ubezpieczenia społecznego, każdy z pracowników na czas oddelegowania posiada dokument A1.

Sposób zatrudnienia pracownika, zmiana miejsca wykonywania pracy jak i posiadanie dokumentu A1 bardzo często wynika z warunków kontraktu podpisanego z firmą zagraniczną. Oddelegowanie pracownika następuje na okres nieprzekraczający dwóch lat. Pracownicy oddelegowani wykonują pracę poza swoim miejscem zamieszkania i ośrodkiem interesów życiowych. Ośrodek interesów życiowych tych pracowników, w rozumieniu umów dotyczących unikania podwójnego opodatkowania pozostaje w Polsce.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00