Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10.10.2018, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.438.2018.2.AK1, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.438.2018.2.AK1

Skutki podatkowe dobrowolnego umorzenia udziałów za wynagrodzeniem.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 3 sierpnia 2018 r. (data wpływu 13 sierpnia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia udziałów za wynagrodzeniem jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 sierpnia 2018 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia udziałów za wynagrodzeniem.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

X Sp. z o.o. (X) jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

Udziałowcem X jest Wnioskodawczyni, która posiada ponad 99% udziałów w kapitale zakładowym X.

Wspólnik - osoba fizyczna - jest brytyjskim rezydentem podatkowym. Nie prowadzi w Polsce jakiejkolwiek działalności gospodarczej, w tym w szczególności nie posiada zakładu na terytorium Polski. Wspólnik nie prowadzi także w Polsce działalności wykonywanej osobiście oraz nie wykonuje pracy na terytorium Polski na podstawie jakiegokolwiek tytułu prawnego.

Wnioskodawca oraz X planują dokonanie transakcji, na mocy której część udziałów Wspólnika w X zostanie dobrowolnie umorzona za wynagrodzeniem.

Wnioskodawca oraz X zakładają, że dobrowolne umorzenie udziałów może nastąpić:

  1. z czystego zysku albo
  2. poprzez obniżenie kapitału zakładowego X.

Możliwość dobrowolnego umorzenia udziałów X przewiduje § 7 ust. 6 i 7 umowy spółki X.

Nieruchomości stanowią mniej niż 50% wartości aktywów X (zarówno pośrednio, jak i bezpośrednio).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00