Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 11.10.2018, sygn. 0114-KDIP2-3.4010.226.2018.1.MS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-3.4010.226.2018.1.MS

Uzasadnione jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów odpisów kredytowych utworzonych na należności z tytułu udzielonych przez Bank kredytów/pożyczek oraz na należności z tytułu udzielonych przez Bank gwarancji/poręczeń spłaty kredytów i pożyczek w dacie, kiedy informacja o wystąpieniu przesłanek wpłynęła do właściwej jednostki Banku odpowiedzialnej za rozliczenia podatkowe, jako data w której Bank jest w stanie faktycznie skorzystać z uprawnienia zawartego w art. 16 ust. 2a UCIT.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 sierpnia 2018 r. (data wpływu 20 sierpnia 2018r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu rozpoznania kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpisów kredytowych w związku z powstaniem przesłanki uprawdopodobnienia nieściągalności danej wierzytelności z tytułu udzielonego przez Bank kredytu/pożyczki lub gwarancji spłaty kredytu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 sierpnia 2018 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie ustalenia momentu rozpoznania kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpisów kredytowych w związku z powstaniem przesłanki uprawdopodobnienia nieściągalności danej wierzytelności z tytułu udzielonego przez Bank kredytu/pożyczki lub gwarancji spłaty kredytu.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Bank (dalej: Bank, Wnioskodawca) jest bankiem krajowym w rozumieniu art. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Prawo bankowe (Dz.U. z 2017r. poz. 1876 z późn. zm.) uprawnionym do udzielania kredytów (pożyczek) w ramach wykonywanych czynności bankowych oraz podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (CIT). Bank zgodnie z art. 45 ust. l a i 1 b ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2018r. poz. 395 z pózn. zm.) sporządza sprawozdania finansowe zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości (MSR), o których mowa w art. 2 ust. 3 w/w ustawy i do 31 grudnia 2017 r. zaliczał do kosztów uzyskania przychodów odpisy aktualizujące z tytułu utraty wartości kredytów/pożyczek oraz gwarancji/poręczeń spłaty kredytów i pożyczek, odpowiadające równowartości rezerw na ryzyko związane z działalnością banków (rezerwa PSR), w wysokości i na zasadach określonych w art. 16 ust. 1 pkt 26c, ust. 2a pkt 2, 3c oraz 3f ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (DZ.U. z 2017 r. poz. 2343 z późn. zm., dalej: UCIT) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2017r. Zaś od l stycznia 2018r. w związku z wdrożeniem Międzynarodowego Standardu Sprawozdawczości Finansowej nr 9 (MSSF 9) zalicza do kosztów uzyskania przychodów odpisy na straty kredytowe utworzone na pokrycie należności z tytułu kredytów/pożyczek lub gwarancji/poręczeń spłaty kredytów i pożyczek, których nieściągalność została uprawdopodobniona na podstawie art. 16 ust. 2a pkt 2 UCIT w brzmieniu obowiązującym od l stycznia 2018r.

W przypadku zaprzestania przez kredytobiorcę (pożyczkobiorcę) spłacania zaciągniętych zobowiązań, wewnętrzna jednostka Banku odpowiedzialna za proces dochodzenia należności (Departament Windykacji) podejmuje działania windykacyjne we własnym zakresie lub poprzez skierowanie sprawy do obsługi przez zewnętrzne kancelarie prawne lub firmy windykacyjne specjalizujące się w dochodzeniu należności od dłużników. W praktyce, z uwagi na profil działania Banku (skupienie się głównie na segmencie MSP, mikro przedsiębiorców oraz osób indywidualnych) proces windykacyjny dotyczy tysięcy ekspozycji. W przypadku zaistnienia przesłanek uprawdopodobnienia nieściągalności wierzytelności, o których mowa w art. 16 ust. 2a pkt 2 UCIT, jednostka Banku odpowiedzialna za windykacje należności raportuje na podstawie wewnętrznych regulacji Banku informacje o wierzytelnościach, dla których uległy spełnieniu przesłanki uprawdopodobnienie w oparciu o posiadaną dokumentację lub raporty z firm zewnętrznych. Dla przykładu, w przypadku przesłanki skierowania wierzytelności na drogę postępowania egzekucyjnego oraz przeterminowania powyżej 12 m-cy będzie to co do zasady wystosowany do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji oraz informacja z systemu bankowego o długości przeterminowania (DPD) kredytu/pożyczki. A w przypadku przesłanki ogłoszenie upadłości dłużnika bądź śmierć dłużnika będzie to odpowiednio postanowienie sądu o ogłoszeniu upadłości oraz odpis aktu zgonu. Powyższa informacja przesyłana jest do jednostki Banku odpowiedzialnej za rozliczenie podatku CIT, który na podstawie otrzymanych danych rozpoznaje stosowną wysokość odpisów na straty kredytowe, a do 31 grudnia 2017 r. odpisów z tyt. utraty wartości limitowanych do wysokości rezerwy PSR, dalej łącznie zwane odpisami kredytowymi, w kosztach uzyskania przychodu zgodnie z powołanymi wyżej przepisami UCIT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00