Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 17.07.2018, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.310.2018.1.SJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.310.2018.1.SJ

skutki podatkowe sprzedaży lub przeniesienia udziałów nieruchomości otrzymanych w drodze spadku

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 maja 2018 r. (data wpływu 22 maja 2018 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży lub przeniesienia udziałów nieruchomości otrzymanych w drodze spadku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 maja 2018 r. wpłynął do Organu podatkowego ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży lub przeniesienia udziałów nieruchomości otrzymanych w drodze spadku.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Wnioskodawca jest właścicielem 14 z 64 udziałów (dalej: Udziały) w nieruchomości położonej w A (dalej: Nieruchomość). Wnioskodawca odziedziczył wszystkie Udziały na podstawie dziedziczenia testamentowego po X (dalej: Spadkodawca). Spadkodawca zmarł 29 sierpnia 2012 r. Na podstawie postanowienia sądu z dnia 25 lutego 2014 r. w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku po Spadkodawcy spadek w całości nabył Wnioskodawca.

W celu spłaty części swoich wymagalnych zobowiązań, Wnioskodawca dnia 11 sierpnia 2016 r. podpisał z osobą trzecią (dalej: Pożyczkodawca) umowę pożyczki pieniężnej w kwocie 115 000 zł. Jako zabezpieczenie udzielonej pożyczki Wnioskodawca ustanowił hipotekę umowną do kwoty 150 000 zł na wszystkich posiadanych Udziałach oraz poddał się egzekucji w trybie art. 777 § 1 pkt 5 Kodeksu postępowania cywilnego co do obowiązku zapłaty wymagalnych zobowiązań pieniężnych z tytułu umowy pożyczki. Termin spłaty pożyczki strony ustaliły na dzień 11 sierpnia 2018 r. Jednak już teraz Wnioskodawca jest świadomy tego, że nie będzie w stanie spłacić kwoty pożyczki wraz z oprocentowaniem. Dlatego chciałby On sprzedać Udziały a cenę uzyskaną ze sprzedaży przeznaczyć na spłatę Pożyczkodawcy. Ewentualnie zamierza On w ramach spłaty kwoty pożyczki wraz z oprocentowaniem, przenieść własność części Udziałów na Pożyczkodawcę, czyli dokonać świadczenia w miejsce wykonania (datio in solutum). Przeniesienie własności nie wiązałoby się z żadnymi dodatkowymi spłatami ze strony Wnioskodawcy na rzecz Pożyczkodawcy. Zarówno sprzedaż Udziałów, jak i przeniesienie własności części Udziałów na rzecz Pożyczkodawcy spowoduje wykreślenie hipoteki umownej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00