Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 06.02.2018, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.483.2017.1.MM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.483.2017.1.MM

Czy Wnioskodawca słusznie skorzystał z prawa do indywidualnej stawki amortyzacyjnej, tj. 33,33%, dla wprowadzonej do ewidencji środków trwałych nieruchomości?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 listopada 2017 r. (data wpływu 11 grudnia 2017 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania indywidualnej stawki amortyzacji jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 grudnia 2017 r. do tutejszego Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca w dniu 27 października 2015 r. wspólnie z żoną kupił nieruchomość położoną przy ul. .. Zgodnie z aktem notarialnym jest to - () trzykondygnacyjny budynek usługowo-mieszkalny o łącznej powierzchni użytkowej około 400 m2, w tym powierzchnia użytkowa części mieszkalnej - około 200 m2. Poprzedni właściciele nabyli nieruchomość w drodze dwóch umów sprzedaży z 1992 r. i 1999 r. W budynku nikt nie jest zameldowany, a dla dwóch lokali sklepowych znajdujących się na parterze przedmiotowego budynku - w momencie spisywania aktu - zawarte są umowy najmu na czas nieoznaczony.

Według kartoteki budynku, dwukondygnacyjny budynek mieszkalny był oddany do użytku w 1900 r. Budynek służył, przez co najmniej kilkanaście lat, jako nieruchomość, w której poprzedni właściciel prowadził działalność handlową oraz wynajem lokali użytkowych. W budynku prowadzone były na parterze sklepy oraz lokale użytkowe (biuro rachunkowe, kosmetyczka) na pierwszym piętrze. Poprzedni właściciel zgłosił powyższy adres, jako miejsce wykonywania działalności gospodarczej. Wnioskodawca posiada kopie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej z adresem ul. . (od dnia 1 marca 2002 r.), decyzję dotyczącą podatku od nieruchomości, umowę na wywóz śmieci - wystawione na poprzedniego właściciela z odpowiednimi adnotacjami. Wśród rodzajów wykonywanej działalności miał zgłoszone: działalność handlową oraz usługi najmu. Pomimo tak oczywistych dowodów na wykorzystywanie budynku na cele usługowo-handlowe w ewidencji gruntów i budynków prowadzonych przez Wydział Geodezji i Kartografii Starostwa , budynek był wykazany, jako mieszkalny. Według wiedzy Wnioskodawcy, od co najmniej kilkunastu lat nie był wykorzystywany na cele mieszkalne. Lokale mieszczące się na pierwszym piętrze budynku, kiedyś z funkcją mieszkalną, były wynajmowane na cele usługowe. Sama powierzchnia lokali sklepowych na parterze jest przewarzająca w powierzchni użytkowej budynku. Struktura lokali użytkowych jest dominująca i decyduje o klasyfikacji budynku. W celu aktualizacji danych zlecono geodecie sprawdzenie stanu rzeczywistego oraz sporządzenie aktualizacji danych ewidencyjnych. Starosta . decyzją z dnia 19 lutego 2016 r. potwierdził zmianę funkcji budynku z mieszkalnego na niemieszkalny. Aktualny wypis z kartoteki budynków z dnia 22 lutego 2016 r. potwierdza rodzaj Klasyfikacji Środków Trwałych budynku, jako handlowo-usługowy w grupie 103. Adekwatne zmiany naniesiono również w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00