Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 09.01.2017, sygn. 2461-IBPP4.4513.362.2016.1.MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. 2461-IBPP4.4513.362.2016.1.MK

sposób obliczania akcyzy od zestawu (MIX-a) różnych gatunków piw oraz prowadzenie ewidencji piwa

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.) oraz § 7 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 19 października 2016 r. (data wpływu 26 października 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie sposobu obliczania akcyzy od zestawu (MIX-a) różnych gatunków piw oraz prowadzenia ewidencji jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 października 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie sposobu obliczania akcyzy od zestawu (MIX-a) różnych gatunków piw oraz prowadzenia ewidencji.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Działalność prowadzona przez Wnioskodawcę obejmuje m.in. produkcję piwa w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym w prowadzonych browarach posiadających status składów podatkowych. W browarach produkowane są piwa różnych marek oraz różnych gatunków, posiadające różny stopień Plato.

Obecnie Spółka wyprowadza ze składów podatkowych poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy (co skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego) piwo w opakowaniach zbiorczych (np. tacka, karton, 4pack), które są jednorodne pod względem asortymentu i stopni Plato. Takie opakowanie zbiorcze jest najmniejszą jednostką sprzedażową/magazynową/księgową funkcjonującą u Wnioskodawcy. Przykładowo w jednym kartonie piwa marki X są 24 opakowania jednostkowe piwa marki X o Plato Y. Karton piwa marki X stanowi jeden produkt, który jest oferowany klientom do sprzedaży. W systemie informatyczno-księgowym (służącym m.in. do przetwarzania zamówień od klientów, obsługi sprzedaży, ewidencjonowania na potrzeby podatku akcyzowego), a także na różnych dokumentach niezbędnych do obsługi produkcji, pakowania, magazynowania, sprzedaży, ewidencjonowania taki produkt funkcjonuje na jednym indeksie sprzedażowym (najmniejszej jednostce sprzedażowej). W konsekwencji zamówienie, sprzedaż, wyprowadzenie takiego opakowania zbiorczego ze składu podatkowego dokumentowane jest w oparciu o ten jeden indeks sprzedażowy. Plato dla takiego produktu jest określone odpowiednio dla marki piwa będącego w tym opakowaniu zbiorczym (w naszym przykładzie Y).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00